Кои са фаворитите за елитното Световно първенство по шосе за мъже през 2021 г.?

Съдържание:

Един от върховите моменти на сезона е тук и Cyclist разглежда някои от любимите имена, за да вземе у дома желаната фланелка с цвят на дъгата

Един от върховите моменти на сезона е тук. Световното първенство на UCI Road се провежда във Фландрия, Белгия от понеделник, 20 септември до неделя, 26 септември.

Последното събитие ще бъде елитното шосейно състезание за мъже, 267,7 км маршрут от Антверпен до Льовен, родината на бирата Stella Artois. Преди събитието Cyclist разглежда някои от любимите имена, за да вземе у дома желаната фланелка с цвят на дъгата.

Кои са фаворитите на елитното Световно първенство по шосе за мъже 2021?

Wout van Aert (Белгия)

Образ
Образ

Възраст: 27

Търговски екип: Jumbo-Visma

Най-добро завършване на Elite Road Worlds: 2-ри (2020)

Що се отнася до фаворитите, не търсете повече от белгийския национален шампион Wout van Aert. Той се насочва към Фландрия в повече от добра форма, като наскоро спечели половината от етапите на Обиколката на Великобритания и като цяло. Изглежда, че е донякъде неудържим.

Спринтове, изкачвания и изпитания на време, този човек може всичко. Той доказа това във Великобритания и на Тур дьо Франс, като спечели върха на Мон Венту, след като го изкачи два пъти, и на Шанз-Елизе. Неговият сезон 2021 включва също победа в Gent-Wevelgem и Amstel Gold Race плюс сребърен медал в шосейното състезание на Олимпиадата.

Белгийският отбор е пълен с талант заедно с ван Аерт. Remco Evenepoel – който наскоро завърши втори след Sonny Colbrelli на Европейското първенство по шосе – Jasper Stuyven, Tiesj Benoot, Victor Campenaerts, Yves Lampaert, Dylan Teuns и Tim Declerq са готови да помогнат на лидера си за победата.

Тъй като състезанието се провежда в региона на Фландрия в Белгия, изглежда, че това е предназначено да бъде. Но както всички знаем, в колоезденето няма дарби. Ван Аерт определено е белязан човек. Към останалите, които искат да разстроят белгийската партия…

Julian Alaphilippe (Франция)

Образ
Образ

Възраст: 29

Търговски екип: Deceuninck-QuickStep

Най-добър финал: 1-ви (2020)

Настоящият световен шампион със сигурност ще направи всичко възможно, за да запази титлата си. Подобно на ван Аерт, Алафилип кара Обиколката на Великобритания с мисъл за Световното първенство. Той завърши 3-ти като цяло, зад победителя Wout van Aert и Ethan Hayter.

Един забележителен момент включва двойката, която се бие на изкачващия се финален етап 4 в Llandudno. След почти 210 км в седлото и три други категоризирани изкачвания, дуото се откъсна с Майкъл Уудс на тежкия наклон.

Alaphilippe започна атаката си и Van Aert го последва, като последният само напред за победата. Франция изпраща екип, включващ Кристоф Лапорт, Флориан Сенешал, Беноа Коснефроа и Арно Демаре, за да се гарантира, че тази финална позиция няма да се повтори.

Alaphilippe направи добър сезон, като спечели La Flèche Wallonne през април и началния етап на Tour de France. Той също стана втори в Лиеж-Бастон-Лиеж след Тадей Погачар. Известен със своето експлозивно и вълнуващо каране, атака, извличаща група от фаворити, може да бъде на картите.

Тадей Погачар (Словения)

Образ
Образ

Възраст: 22

Търговски екип: UAE Team Emirates

Най-добър финал: 18-ти (2019)

Говорейки за Тадей Погачар, 22-годишният играч направи феноменален сезон. Общите победи в Обиколката на ОАЕ и Тирено-Адриатико, последвани от Лиеж-Бастон-Лиеж, не идват лесно. Той успешно защити титлата си от Тур дьо Франс с UAE Team Emirates, включително планините и класациите за младежи.

Победата на Погачар в Етап 5 пет пристигна под формата на индивидуално изпитание; Етапи 17 и 18 включват интензивно катерене в Пиренеите. Подобно на ван Аерт, гъвкавостта играе голяма роля в неговия успех. Но недостатък за словенеца е, че неговият отбор също има потенциал за фланелката на дъгата. Примож Роглич е допълнително включен в списъка с фаворити.

Подобно на Погачар, 31-годишният състезател защити победата си в Голямата обиколка, връщайки се една след друга на Vuelta a España с победи както в индивидуалните изпитания на часовник, така и в планинските етапи от 11 и 17. Неговият олимпийски успех тази година произтича от златен медал на часовника, докато финишира на 28-мо място в шосейното състезание.

В La Flèche Wallonne Роглич се класира втори в ожесточеното изкачване заедно с Алафилип на Mur de Huy. Да не забравяме техния словенски съотборник Матей Мохорич – победител в два етапа от Тур дьо Франс през юли и последния етап от Бенелюкс Тур този месец. Там, където ще отидат другите фаворити, отборът на Словения със сигурност ще ги последва.

Сони Колбрели (Италия)

Образ
Образ

Възраст: 31

Търговски екип: Bahrain Victorious

Най-добър финал: 11-ти (2019)

В началото на сезона Сони Колбрели вероятно не беше първият човек, който е минавал през ума на хората, когато са ги питали за потенциалния следващ световен шампион. Но италианецът стабилно изгражда резултатите си през този сезон.

Той завърши 4-ти в Gent-Wevelgem, преди да спечели втория етап и класирането по точки в Tour de Romandie, след което отново оглави това класиране в Critérium du Dauphiné. 31-годишният състезател наскоро спечели общото класиране на обиколката на Бенелюкс след самостоятелна атака на етап 6 и две втори места на етапи пет и седем.

И все пак само миналата седмица той достигна върховата си форма, като стана европейски шампион в шосейното състезание. Италианският национален шампион се раздели с Remco Evenepoel и спринтира до очакваната тогава победа пред своята публика, а сънародникът му италианец Matteo Trentin празнува на четвърто място. Трентин ще бъде заедно с Колбрели на стартовата линия за Световното първенство, с Джакомо Ницоло, Давиде Балерини и Джани Москон също в микса.

Магнус Корт (Дания)

Образ
Образ

Възраст: 28

Търговски екип: EF Education-Nippo

Най-добър завършек: DNF (2019)

Magnus Cort се изстреля в заглавията на Vuelta a España тази година. Той направи една от най-впечатляващите три състезателни седмици, за да доведе до хеттрик от победи и общата награда за борбеност.

Първата му победа дойде от откъсване на Етап 6, когато успя да избегне лапите на надигащия се Примож Роглич на Alto de la Montana de Cullera. След това на Етап 12 в Кордоба, Йенс Кеукелейре експертно изведе Корт в спринта само един ден, след като той сърцераздирателно загуби на финалните 200 метра от Роглич на Валдепенас де Хаен. Дуото EF Education-Nippo Cort и Lawson Craddock се откъснаха на етап 19, тъй като пелотонът напусна твърде късно, за да ги хване, Cort спринтира пред Rui Oliveira и Quinn Simmons.

Дания има сериозно силен отбор на Световното първенство, с Микел Оноре, Мадс Вюрц Шмид, Андреас Крон, Мадс Педерсен, Каспер Асгрийн, Микел Бьерг и Михаел Валгрен, които се разглеждат.

Световното първенство по елитно шосейно състезание за мъже ще се проведе в неделя, 26 септември.