12 медала, включително 8 златни за отбора на GB за параолимпийски колоездачи

Съдържание:

С надбягването на пистата на Параолимпийските игри в Рио, Великобритания завърши с голям брой медали

2016-09-13

Колоезденето на писта на параолимпийските игри в Рио се оказа дори по-успешно, отколкото на предходните олимпийски игри за отбора на Великобритания, с общо 12 спечелени медала, включително 8 златни.

Състезанието започна на 8 септември със състезанията по преследване. Меган Джилия спечели златото в индивидуалното преследване C1-2-3 на 3000 метра за жени, преди Сара Стори и Кристъл Лейн да вземат съответно злато и сребро в преследването C5 3000 метра, а Стив Бейт спечели златото в преследването B на 4000 метра за мъже.

Ден втори се състоеше от повече индивидуални състезания, като спринтьорите Софи Торнхил и Джоди Кънди взеха златото съответно в бягането по часовник B на 1000 метра за жени и C4-5 на 1000 метра за мъже. След това Луис Ролф подкрепи нещата с бронз в състезанието по часовник C2 за мъже на 3000 метра по-късно през деня.

Kadeena Cox постави нов световен рекорд в спечелването на злато в бягането по часовник C4-5 за жени на 500 метра - постижение, което стана още по-забележително от факта, че победата дойде по-малко от 24 часа след като Кокс стигна до бронзов медал в състезание по лека атлетика, спринт T38 на 100 м за жени.

В последния ден от състезанието, 11 септември, Нийл Фачи взе сребро в бягането по часовник B 1000m за мъже, преди Софи Торнхил да добави към резултата си, като взе бронз в индивидуалното преследване B 3000m, а Лора Търнам спечели злато в събитието.

Последното събитие за седмицата беше мъжкият отборен спринт C1-5 на 750 м, а отборът на Великобритания в състав Луис Ролф, Джон-Алан Бътъруърт и Джоди Кънди бяха победителите, поставяйки нов световен рекорд от 48.635 в процес.

2016-08-17

В понеделник Марк Кавендиш започна втория ден от омниума с килограм, в който се класира шести с време 1:02.86. Той подобри шансовете си за подиума, като по-късно стана трети в летящата обиколка. Въпреки всичките му усилия да избяга от предната част и да спечели една обиколка по време на състезанието по точки, най-доброто, което успя да направи, беше четвъртото място през множество първи спринтове. Той завърши втори като цяло, спечелвайки сребро, първият му олимпийски медал.

Лаура Трот се състезава в женския омниум, класирайки се на първо място както в елиминационната надпревара, така и в индивидуалното преследване, както и спечели второ място в състезанието по скреч. Като цяло тя спечели мястото си на върха на подиума с втория си златен медал от игрите в Рио. Сега тя е най-успешната спортистка във Великобритания с четири златни медала.

Джейсън Кени, годеникът на Трот, също си дойде с повече олимпийска слава. Скоро след победата на Трот в омниума, Кени излезе на пистата, за да се състезава в мъжкия кейрин. Завършвайки на първо място, той спечели своя трети златен медал в Рио. Сега той има шест златни медала, изравнявайки се със сър Крис Хой. Между тях Кени и Трот вече могат да се похвалят с 10 олимпийски медала.

Ребека Джеймс добави към целта на Team GB от общо 48 медала в Рио, като взе сребро в женския спринт с Кейти Марчант, която беше близо до нея и спечели бронзов медал.

Общо Team GB спечели 12 олимпийски медала чрез колоездене. 11 на пистата и Крис Фрум спечели бронз в шосейното изпитание по часовник, правейки тази година най-успешната отвъд океана за колоездачите на Team GB.

2016-08-15

Отборното преследване за мъже даде началото на уикенда с още един златен медал, както и с нов световен рекорд от 3:50.26. Това беше нещо близко, като австралиецът поведе в началото, но скоро те паднаха до трима души и в края метрономичната ефективност на британския отбор се отплати. Екипът се състоеше от сър Брадли Уигинс, Оуейн Дул, Ед Кланси и Стив Бърк. Това състезание даде на сър Брадли Уигинс неговия пети златен медал, което го прави най-успешният британски олимпиец в историята с осем олимпийски медала на негово име.

В събота отборното преследване за жени запази златната слава, като постави нов световен рекорд от 4:10.23. Джоана Розуел, Лора Трот, Елинор Баркър и Кейт Арчибалд изпревариха американския отбор с цели две секунди, след като американската тактика за „бърз старт“се провали. Лора Трот също влезе в историята като първата британска олимпийка, спечелила три златни медала.

Ребека Джеймс направи олимпийския си дебют по време на кеирин за жени, печелейки първия си сребърен олимпийски медал в този процес, след успеха си ден преди да спечели квалификацията си за спринта за жени с още един олимпийски рекорд от 10,72 секунди.

Неделята се оказа още един успешен ден за британските атлети, тъй като Джейсън Кени и Калъм Скинър се изправиха един срещу друг в изцяло британски финал за състезание в спринта за мъже. Кени доказа, че превъзхожда Скинър и тактически, и физически и спечели своя пети златен медал. Само сър Крис Хой е спечелил повече златни медали (засега - Кени се състезава с Keirin утре), така че ако успее, не можем да не се чудим дали може да намери пътя си към списъка с отличия за Нова година.

Омниумът за мъже също започна в неделя с Марк Кавендиш, представляващ отбора на Великобритания. В състезанието по скреч той завърши на шесто място, след като се откъсна с 13 обиколки преди края. В индивидуалното преследване той остана втори след Ласе Норман Хансен от Дания, който постави нов олимпийски рекорд. Елиминационното състезание на Кавендиш не вървеше съвсем по план, тъй като лошо навременна гмуркане надолу по наклона го видя да заседне в трафика, което доведе до пътуване в синята лента с боя „Côte d'Azur“и елиминиране само за 10 то място.

12/08/16

Отборен спринт

Четвъртък вечерта се оказа златна за отбора на Великобритания на велодрома, като мъжките отборни спринтьори спечелиха първите златни медали в колоезденето на писта от игрите за Великобритания. Въпреки че не са смятани за фаворити поради не толкова впечатляващите представяния на предишни световни първенства, това не попречи на Великобритания да победи настоящите световни шампиони Нова Зеландия с нов олимпийски рекорд от 42,440 секунди.

Отборът, състоящ се от Джейсън Кени, Филип Хиндс и Калъм Скинър, донесе четвъртото злато досега за Отбора на Великобритания в Рио 2016, довеждайки общия брой до 15 медала. Това беше и четвъртият олимпийски златен медал на Джейсън Кени, което го направи един от най-награждаваните британски олимпийци някога след сър Стив Редгрейв и Крис Хой.

Скинър имаше голям натиск върху него да заеме мястото на третия мъж, което шесткратният олимпийски шампион Крис Хой беше оставил в отбора за преследване. „Пътят не беше лесен“, каза той. Така че да дойда тук и да бъда олимпийски шампион е невероятно. Работихме толкова усилено и показва, че се отплаща.“

Отборно преследване

Преди това обаче успехът на велодрома вече беше започнал с отборното преследване при жените, което постави световен рекорд по време на своето квалификационно каране. Отборът стана седми от девет отбора и успя да избръсне четири десети от секундата от предишното рекордно време от 4:13.683, поставено от Австралия през 2015 г. Сега те се изправят срещу Канада във втория кръг за място на финала.

Отборното преследване при мъжете също постави най-бързото време в своето квалификационно бягане, завършвайки само на три десети от собствения си световен рекорд. Сър Брадли Уигинс, Ед Кланси, Оуейн Доул и Стивън Бърк поставиха време от 3:51.943, почти три и половина секунди пред Дания, който се класира втори. Сега те ще се състезават с Нова Зеландия на полуфинала в петък.

Пътно състезание - 2016-08-08

С маршрут, който беше взривен заради опасните си спускания, шосейните състезания в Рио през уикенда предизвикаха толкова много спорове, че UCI беше принуден да скочи в защита.

Маршрутът от 237,5 км повлия значително на отбора на Великобритания в състезанието при мъжете. Очакваше се Томас да подкрепи Фрум, но след като напусна атаката си твърде късно, Герайнт Томас се бори за медал. За съжаление той катастрофира на стръмното спускане от Vista Chinesa и въпреки че се качи обратно и завърши състезанието, нямаше медали за Team GB. Томас завърши на 11-то място, следван от Фрум на 12-о. Йейтс завърши на 15-то място. Иън Станард и Стив Къмингс не завършиха състезанието, след като и двамата направиха храбри завои отпред, за да намалят пелотона в ранните етапи.

Със само трима колоездачи от Team GB, които се състезаваха в състезанието за жени, ясният фокус беше върху Armitstead като лидер на отбора. След ранна драма със спукана гума на 10 км, което доведе до смяна на мотоциклета, тя настигна главата на пелотона.

Emma Pooley поведе пелотона нагоре в изкачването и завърши на 58-мо място - едно място зад съотборничката си Nikki Harris. Armitstead завърши на пето място, тъй като беше изпусната през втората половина на изкачването, завършвайки седмицата си на смут с разочарование. Очакваше се тя да върне олимпийски медал и беше фаворит за подиума по време на неделното състезание. Самата тя твърди, че отстраняването от антидопинговата служба в Обединеното кралство не е повлияло на настроението й по време на състезанието и че тя „просто не е могла да се изкачи достатъчно бързо“.