Кое е най-доброто изграждане за Париж-Рубе?

Съдържание:

Преди Париж-Рубе този уикенд, Cyclist разглежда как петимата предишни победители са се подготвили за Кралицата на класиката

За много колоездачи неделното Париж-Рубе е централната точка на кампанията Spring Classics, основната цел на началната фаза на сезона. Имайки това предвид, решихме да разгледаме как предишните петима победители са структурирали състезателните си програми в навечерието на еднодневната класика.

Поглеждайки назад през годините, става ясно, че няма една единствена формула за успех в Ада на Севера. Някои отбори и състезатели са гледали да се натъпчат с възможно най-много състезания, карайки всяко еднодневно състезание с няколко етапни състезания за добра мярка. Други са възприели много по-непристрастен подход.

Миналогодишният шампион Peter Sagan избра нещо средно. Той пропусна първия класически уикенд в Omloop Het Niuewsblad и Kuurne-Brussels-Kuurne, вместо това започна кампанията си в Strade Bianche, в която завърши осми.

След това той се състезава Тирено-Адриатико, където завърши втори на три отделни етапа, беше шести на Милано-Сан Ремо и 26-ти на E3-Харелбеке. След това той спечели победата в Gent-Wevelgem, което го направи фаворит за защита на титлата му от Tour of Flanders за 2017 г.

Словакът също беше на път да го направи, докато не катастрофира на Oude Kwaremont в последните 16 километра, след като закачи решетките си за палто, оставено несигурно да виси на парапети. В крайна сметка той се превъртя на шесто място, но очевидно беше в добра форма, която след това превърна в първата си победа в Рубе следващата седмица.

Върнете се през 2017 г. и Грег Ван Авермат кара почти всеки Cobbled Classic в календара, като също печели доста от тях. Загърбил репутацията си на вечна шаферка, той оглави подиума в Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke и Gent-Wevelgem, преди да завърши превъзходен еднодневен сезон с победа в Roubaix.

По пътя той зае второ място както в Обиколката на Фландрия, така и в Strade Bianche и дори успя да се впише в отборна победа на часовника в Tirreno-Adriatico за добра мярка.

В противоположния край на скалата, победителят от 2016 г. Мат Хеймън възприе решително свободен подход към натрупването си в Рубе. Не и по избор – той счупи ключицата си при катастрофа много в началото на сезона, което го изключи за почти цялата кампания на Spring Classics.

Вместо това той прекарваше час по час, докато се мъчеше на турбо тренажора, за да се върне във форма, преди Класиката да приключи.

Париж-Рубе отбеляза голямото си завръщане в пелотона и след известно силно каране, тактическа проницателност и малко късмет, той спечели победа над съвместно най-добрия състезател на Рубе на всички времена, Том Бунен.йени

Хейман настрана, всички останали победители от Рубе през последните пет години са карали или Париж-Ница, или Тирено-Адриатико като едноседмичен участък от подготовка, преди да стеснят графиците си до набор от еднодневни състезания в техните пролетни кампании.

Например, победителят от Рубе за 2015 г. Джон Дегенколб започна в Милано-Сан Ремо, което спечели, преди да кара големите калдъръмени състезания на E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem и Tour of Flanders и да използва това като платформа за победа в Рубе седмицата след това.

Ники Терпстра, изненадващият победител от 2014 г., също имаше много ориентиран към калдъръма график, който включваше Dwaars Door Vlaanderen (който той спечели), следван от E3, Driedaagse of West Vlaanderen (етапно състезание) и Обиколка на Фландрия за една седмица.

Беше много интензивен график, но такъв, който подхожда на закоравелия холандец.

Fabian Cancellara, който спечели през 2013 г., и Tom Boonen, който спечели през 2012 г., също споделиха същия график, карайки Милано-Сан Ремо, E3, Gent-Wevelgem, Flanders, Scheldeprijs и Roubaix.

Интересното е, че те са последните двама победители от Рубе, които са включили Scheldeprijs в графика си, състезание, което се пада в средата на седмицата между Обиколката на Фландрия и Париж-Рубе.

През последните години състезанието на спринтьорите си създаде репутация на твърде „рисковано“, тъй като всяка катастрофа или друго злополука може да изключи попадането на стартовата линия за Париж-Рубе само четири дни по-късно. Тазгодишното издание, например, видя само Сеп Ванмарке, Нилс Полит и Иън Станард, които се очаква да участват в неделя.

Като цяло, това, което е ясно е, че рядко един новак се състезава за победа на калдъръма на Рубе и е почти неписано правило, че за да спечелите Рубе, трябва да сте класирали топ 10 там преди това.йени

Хейман, Ван Авермат и победители от още по-назад, като Магнус Бакстед и Йохан Вансуммерен, всички заслужиха дължимото си, преди да бъдат възнаградени с победата си.

Необходим е опит, за да овладеете това състезание, както и здрави крака и нагласа никога да не казвате умиране.

Също така се нуждаете от огромна доза късмет (просто попитайте Хейман, Вансуммерен и Стюарт О'Грейди) и умът да се позиционирате правилно на всеки комплект калдъръми.

Графици на предишни победители

Sagan (2018): Tour Down Under, Strade-Bianche, Tirreno-Adriatico, Milan-San Remo, E3-Harelbeke, Gent-Wevelgem, Tour of Flanders

Van Avermaet (2017): Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne-Brussels-Kuurne, Strade Bianche, Tirren-Adriatico, Milan-San Remo, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem, Обиколка на Фландрия

Хейман (2016): Париж-Рубе

Degenkolb (2015): Милано-Сан Ремо, E3-Харелбеке, Гент-Вевелгем, Обиколка на Фландрия

Terpstra (2014): Dwars Door Vlaanderen, E3-Harelbeke, Driedaagse, Tour of Flanders