Giro d’Italia 2017: Том Дюмулен побеждава Куинтана във финалния TT, за да спечели Giro d’Italia с 31 секунди

Съдържание:

Ездачът на Team Sunweb става първият холандски победител в Giro

В зашеметяващ последен етап от 100th Джиро д'Италия, Том Дюмулен (отбор Sunweb) направи хронометража на живота си, за да грабне състезанието от Найро Кинтана (Movistar). Почти от първото завъртане на педала на 29,3-километровото изпитание, Дюмулен се отдръпна от съперниците си, за да върне времето, което беше загубил в предишните няколко етапа.

Той трябваше да навакса 53 секунди и в крайна сметка завърши на 1m24s пред Куинтана, който успя да се задържи на второто място, а италианецът Винченцо Нибали (Бахрейн-Мерида) остана трети.

Това се оказа идеалният завършек на състезание, което имаше драма, героизъм и противоречия през трите си седмици.

Последната победа от само 31 секунди беше доказателство за това колко плътно се водеше битката и ще има малко хора, които ще смятат, че победата на Дюмулен не е напълно заслужена.

Как премина Етап 21 от Giro d'Italia

В навечерието на финалния етап организаторите на Giro d’Italia 2017 сигурно са потривали ръце колко добре се е развило състезанието, кулминирайки в тази вълнуваща развръзка.

Докато състезателите се подредиха на стартовата рампа, все още нямаше сигурност как ще се развие тазгодишното Джиро.

Само преди няколко дни Dumoulin на Team Sunweb изглеждаше сигурен победител.

След Етап 15 той имаше 2m51s преднина пред най-близкия си съперник и трябваше само да остане близо до основните претенденти в планината и да не губи твърде много време, и той щеше да подпечата лесна победа във финалното време -проба – 29,3 км спускане от Монца до Милано.

Въпреки това, няколко скъпоструващи грешки в последните няколко етапа от състезанието означават, че той загуби розовата фланелка и влезе в изпитанието на часовник на четвърто място в GC, с 53 секунди по-малко от новия лидер в състезанието Куинтана.

Също пред него бяха Нибали, който изостана с 39 секунди от Куинтана, и Тибо Пино от FDJ на 43 секунди.

Дюмулен беше сред фаворитите за спечелване на етапа, благодарение на превъзходните си умения за бягане на време в сравнение с неговите съперници, но не беше сигурно дали ще успее да върне 53 секунди на доста къса дистанция, особено както изглеждаше физически изтощен в предишните няколко етапа.

Преди началото на 21st етап беше трудно да се предвиди кой ще бъде на подиума в края и на каква позиция.

По същия начин, в състезанието за млади ездачи, Адам Йейтс (Orica-Scott) имаше 28 секунди преднина, влизайки в хронометража, но човекът по петите му беше Боб Джунгелс (Quick-Step Floors), един от най-добрите състезатели по часовник в пелотона, така че евентуалният носител на бялата фланелка беше толкова несигурен, колкото и розовата.

В началото на етапа най-доброто време беше поставено от холандеца Йос ван Емден (LottoNL-Jumbo) с 33m08s. Когато фаворитите тръгнаха, Дюмулен бързо се утвърди като най-добрият човек срещу времето.

До първата контролна точка той вече беше извлякъл значително време на всеки от тримата мъже пред него на GC.

Междувременно Джунгелс се прибра за време от 34m02s, с цели 94 секунди пред Йейтс, за да свали бялата фланелка от гърба на британския ездач.

Дюмулен не можа да спечели сцената. Неговото време от 33m23s беше достатъчно, за да му даде второ място зад Van Emden, но по-важното беше 1m27s пред Pinot, 54 секунди пред Nibali и 1m24s пред Quintana.

В края на едно от най-вълнуващите Джиро в последните години, Дюмулен спечели 100-то издание на състезанието с разлика от само 31 секунди, за да стане единственият Холандец ще спечели най-великото състезание в Италия.

Кинтана успя да се задържи на второто място на подиума, а Нибали беше на трето място.

Също така на финалния подиум, Микел Ланда от Team Sky взе фланелката на Краля на планините, а Фернандо Гавирия от Quick-Step Floors взе фланелката с точки, докато Quick-Step Floors взе и отборната награда.йени