Sagan, Rivera и Lampaert: Национален шампионат

Съдържание:

Първият уикенд на Националния шампионат даде няколко очаквани резултата, както и няколко изненади

Този уикенд се проведе първият кръг от състезания от Националния шампионат в Европа, Африка и Северна Америка. Престижните състезания във всяка страна диктуват кой щастлив състезател ще има честта да носи националната фланелка през следващите 12 месеца, една от най-желаните награди в колоезденето.

С Тур дьо Франс една седмица по-късно поради текущото Световно първенство по футбол, не всички нации проведоха шампионатите си този уикенд, като вместо това решиха да ги изместят една седмица назад в календара. Най-забележителните от тях бяха Холандия, Германия, а също и тук, във Великобритания.

Въпреки това много нации проведоха своите шампионати този уикенд и сега знаем кои мъже и жени ще получат тази специална фланелка за следващата година.

Къде е по-добре да започнете от Словакия. От 2011 г. насам същото име е на върха на подиума и това разбира се е Сейгън. Въпреки че през 2016 и 2017 г. титлата отиде при Juraj, а не при Peter. По-малкият брат и сестра най-накрая успяха да избягат от сенките на своя успешен брат и да изпитат собствена слава.

Въпреки това, 2018 г. беше завръщане към нормалното, тъй като Питър успя да си върне титлата, която бе спечелил между 2011 и 2015 г. Решавайки да атакува с оставащи 90 км, настоящият световен шампион в шосейното състезание остави всички, включително Юрай зад себе си, за да си осигурите шеста национална титла.

Победата на Sagan не беше единствената титла, която реши това състезание. След като в миналото е била една нация, Чешката република все още се обединява със Словакия, за да проведе съвместно национално шосейно състезание. Докато Сейгън пресече линията първи, Йозеф Черни щеше да бъде също толкова доволен отзад, тъй като успя да си осигури национален дубъл в чешкото шосейно състезание, след като спечели часовника по-рано тази седмица.

Защитаващият шампиона Zdenek Stybar от Quick-Step Floors успя да се справи едва пети в защитата на титлата си.

Насочете се на север към Полша и перфектно изпълнен план от съотборниците на Team Sky Михал Квятковски и Михал Голас накара първия да спечели втората си национална титла на пътя в кариерата си. Той успя да изгони Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe), който болезнено пропусна да спечели двойна национална титла, след като взе часовника в горещо оспорвано състезание от Marcin Bialoblocki и Kwiatkowski.

В състезанието при жените соло победа за Малгожата Ясинска даде много повод за настроение на женския отбор на Movistar, след като те също така си осигуриха 1-2-3 в испанското състезание на шосе за жени, като Eider Merino взе титлата.йени

Movistar нямаше същия късмет в шосейното състезание на Испания за мъже, тъй като Алехандро Валверде отново доказа, че е човек. Този път Горка Изагире от Бахрейн Мерида успя да убие ветерана, завършил соло пред опитен топ 10 със средна възраст 32 години.

От другата страна на езерото в Америка състезанията при жените и мъжете разказаха две много различни истории.

В шосейното състезание при жените имаше малки изненади, тъй като Корин Ривера (отбор Sunweb) изпревари Меган Гуарние (Боелс-Долманс), за да прекрати тригодишната си поредица от втори места. Победата на Ривера представлява 72-ата национална титла в нейната кариера, което не е лошо за 25-годишен младеж.

Резултатът в състезанието при мъжете беше по-малко предсказуем, тъй като 21-годишният Джонатан Браун се състезава за първата си фланелка със звезди и райета, докато състезателите от WorldTour се видяха надиграни от състезателите на ProContinental и Continental.

Браун, Нейт Браун от по-малкия брат на EF-Drapac, разстрои тези отзад, за да върне титлата обратно на екипа за разработка на Axel Merckx Hagens Berman Axeon. Крис Хорнър, 46-годишният бивш победител в Vuelta a Espana, излезе от пенсионирането си в опит да вземе тази титла, но не успя да завърши.

Bahrain-Merida направи чист удар в Словения, като техните състезатели завършиха първи, втори и трети. Низходящият маестро Матей Мохорич взе титлата от съотборника си Домен Новак. Бахрейн-Мерида не можа да повтори своя испански и словенски успех в Литва, тъй като Рамунас Навардуаскас успя да се справи едва втори след Гедиминас Багдонас (AG2R La Mondiale).

Vegard Stake Laengen (UAE-Team Emirates) осигури шосейното състезание в Норвегия, докато Домингос Гонкалвес и Лукас Ериксон взеха съответно титлите на Португалия и Швеция.

Dimension Data ще бъдат доволни от представянето си на националния шампионат на Еритрея, тъй като Merhawi Kudus продължи стабилния си възход, за да вземе титлата над своя съотборник Amanuel Gebreigzabhier.

Най-накрая в Белгия, Quick-Step Floors спазиха обещанието си да вземат националната титла на Белгия, тъй като Ив Лампар взе едно от най-оспорваните национални шосейни състезания, успявайки да победи съотборника си Филип Гилбърт и Джаспър Стювен (Trek-Segafredo) за първа белгийска фланелка за шосе.

В надпреварата при жените Lotto Soudal дамите доминираха с Annelies Dom, победила съотборничката си Valerie Demey за фланелката.