Кой беше най-добрият ездач за сезон 2019?

Съдържание:

От Classics до Grand Tours, Cyclist класира най-добрите мъже състезатели за 2019

Кой беше най-добрият шосеен състезател при мъжете за сезон 2019? Това е въпрос, който е едновременно субективен и обективен. Обективно може да е ездачът, който е спечелил най-много състезания, или ездачът, който е спечелил най-големите състезания. Субективно може да е човекът, който ни е дал най-запомнящите се моменти.

Връщайки се назад, има много ездачи, които попадат и в двете категории и според нас има седем открояващи се претенденти: Джулиан Алафилип, Примоз Роглич, Якоб Фуглсанг, Еган Бернал, Матийо ван дер Поел, Remco Evenepoel и Tadej Pogacar.

Всички тези състезатели комбинираха обективен и субективен подход, постигайки големи победи по запомнящ се начин. Струва си да се отбележат и някои от онези, които могат да се почувстват уморени, ако бъдат изоставени.

Дилън Гроневеген от Jumbo-Visma има повече победи от всеки друг състезател този сезон (15), Кейлъб Юън от Lotto-Soudal спечели етапи от Тур дьо Франс и Джиро д'Италия, докато Сам Бенет успя да спечели 13 победи, въпреки че беше в спор с неговия екип Bora-Hansgrohe през по-голямата част от годината.

Ричард Карапаз стана първият еквадорец, спечелил Джиро д'Италия, Алехандро Валверде беше обичайното си изключително постоянство, а Филип Жилбер спечели Париж-Рубе, за да отбележи четвъртия от петте паметника в кариерата си.

Обикновено да имаш сезон като някой от горните би било забележително, но такива бяха подвизите на най-добрите и контекстът, в който бяха постигнати, просто спечелването на Кралицата на класиката не беше достатъчно през 2019 г..

Тази година, за да бъдеш най-добрият ездач на сезона, трябваше да направиш малко повече.

Предходците

Образ
Образ

Връщайки се във вашите банки за спомени за професионално колоездене за 2019 г., три имена наистина доминират в заглавията - Julian Alaphilippe, Egan Bernal и Primoz Roglic.

Общо 30 победи между тях, две Grand Tours, един Monument, пет WorldTour едноседмични етапни състезания, още пет еднодневни Classics, 32 дни водещи Grand Tours.

Roglic кара пет етапни състезания този сезон (Vuelta a Espana, Giro d’Italia, UAE Tour, Tirreno-Adriatico Tour de Romandie). Той спечели четири от тях и завърши трети на Джиро. Той взе поне една етапна победа в четири от тези пет състезания.

След това, добавяйки идеално сладка гланцирана череша на върха на своя сезон, словенецът се състезава в Italian Autumn Classics, печелейки Giro dell’Emilia и Tre Valli Varesine.

Не е лошо за ездач, който все още е толкова нов в спорта, че е залегнало в закона всички коментатори и писатели да предхождат името му с „бивш ски скачач“.

Egan Bernal е само на 22 години и вече е печелил Tour de France. Нека това се разбере. Момче, което е родено през същата година, в която новите лейбъристи на Тони Блеър обещаха „Нещата могат само да се подобрят“, вече спечели най-голямото състезание в професионалното колоездене.

Беше странен Тур дьо Франс, където последната „решаваща за състезанието“седмица беше обезвъздушена от очевидната заплаха от изменението на климата, но никога не е имало съмнение кой е най-силният състезател в състезанието.йени

Ако Обиколката беше изиграна до края си, шансовете са, че победата на Бернал в Париж щеше да е по-голяма от 1 минута и 11 секунди на съотборника му Герайнт Томас.

Също така си струва да се отбележи, че Бернал стана първият в историята шампион на Колумбия. Това е нещо, което знаехме, че ще се случи в крайна сметка, но не можете да отречете мащаба на такова постижение. Колумбия е нация, обсебена от колоезденето, Бернал спечели най-голямото състезание в спорта, Бернал сега е национална икона. И всичко това, докато все още сте на 22 години.

Образ
Образ

Когато направите крачка назад и го погледнете, Алафилип имаше по-добър сезон и от Бернал, и от Роглич.

Той спечели Милано-Сан Ремо, паметник, който неговите възможности не би трябвало да отговарят. Той спечели Strade Bianche и Fleche Wallonne, две състезания, които спечели на галоп. След това той спечели поне един етап на Колумбия 2.1, Vuelta San Juan, Itzulia Basque Country, Tirreno-Adriatico и Criterium du Dauphine.

Но най-важното е, че 27-годишният кара тазгодишната обиколка с толкова енигматичен ефект, че даде надежда на цялата нация на Франция в нейното родно Гранд обиколка, каквато не е имала от почти четири десетилетия.

В продължение на 14 дни Алафилип караше в жълто, трупайки инерция и вяра с всеки град, който мине. Всеки ден, когато защитаваше фланелката, толкова повече хора започваха да вярват, че той наистина може да го направи.

В крайна сметка той остана без три дни, но природата, с която се бореше ден след ден, с безкомпромисно перчене и чар, създаде национална любовна афера в надпревара, която плачеше за нов герой, който да изостане.йени

Новото дете в квартала

Матьо ван дер Поел се състезава само 43 дни на пътя този сезон, половината от броя на повечето си съперници, но въпреки това предизвика голямо земетресение през 2019 г.

Мърморенето колко добър би бил Ван дер Поел на пътя се чува от няколко години, но това беше първата ни възможност да видим какво наистина може да направи и, момче, той не разочарова.

Процентът на победи на холандеца беше малко под 25%. В рамките на това имаше еднодневни състезания на WorldTour, едноседмични етапни състезания и дори странен групов спринт. Amstel Gold, Brabantse Pijl, Dwars door Vlaanderen и Tour of Britain вече са заложени в палмарите му и той дори още не се е отдал напълно на карането по пътя.

Образ
Образ

Още по-впечатляваща от тези победи беше природата, в която се състезаваше.

Имаше освежаваща наивност в подхода на Ван дер Поел. Кой друг състезател би се блъснал в саксия с цветя в първата си обиколка на Фландрия, изглежда сигурно, че ще го изостави, ще се качи отново на мотора си, ще гони 60 км сам и след това ще атакува водещата група веднага след като се върне?

И колко често бихте видели състезател да отива толкова далеч на червено за победа, те биха взривили толкова катастрофално, колкото направи Ван дер Поел на Световното първенство. Това беше действие, което чувствате, че наистина спечели на Ван дер Поел възхищението на тези, които гледат, връзка с неговата често свръхчовешка личност.

Ван дер Поел постигна и най-впечатляващата победа за 2019 г., като сам скъси една минута разлика от Алафилип и Якоб Фуглсанг над 10 км, като стартира спринт на 400 м и спечели Amstel Gold Race през април.йени

Този, който може би сте забравили

Образ
Образ

Годината на Fuglsang можеше да ви накара да забравите, че до юли ветеранът беше на път за сезона в кариерата си.

До юли той беше един от фаворитите за Обиколката, такава беше вълната от успехи, които караше, но в крайна сметка Fuglsang беше DNF след катастрофа. С това хората забравиха колко вездесъщ беше датчанинът през цялата пролет.

Подиумите в Strade Bianche, Amstel Gold и Fleche Wallonne в крайна сметка доведоха до впечатляваща солова победа в Liege-Bastogne-Liege. Трети в Tirreno-Adriatico и четвърти в Itzulia Basque Country и в крайна сметка спечели победа в Criterium du Dauphine.

В началото на сезона се разигра драма, която не може да се пропусне между Fuglsang и Alaphilippe, тъй като двамата изглежда се изправяха всяка седмица, като и двамата печелеха еднакъв дял от плячката. 2019 г. на Fuglsang няма да бъде забравена.

The Young Guns

Образ
Образ

Последните двама състезатели, които биха могли да дадат достойна претенция за състезател на сезона, са Ремко Евенепол и Тадей Погакар.

И двамата са професионалисти за първа година, единият е още тийнейджър, другият спечели състезание в САЩ, въпреки че законно не можеше да изпие шампанското, което му беше подарено на подиума. И двете са бъдещето и настоящето на спорта.

Словенецът Pogacar излезе на сцената през май, спечелвайки Обиколката на Калифорния. До септември той спечели три етапа от Vuelta a Espana и завърши на подиума на Grand Tour от първия си опит.

Pogacar ще спечели Голяма обиколка, ако продължи тази прогресия и това може да е следващата година. Невероятно, като се има предвид, че той е само на 21, но сега това изглежда нормално.

А колкото до Evenepoel. Е, какво правеше на 19 години? Защото мога да гарантирам, че не спечелих европейското първенство по часовник, Класика Сан Себастиен и Обиколката на Белгия в рамките на два месеца през първия ви сезон като професионален колоездач.

И се обзалагам, че не завършихте втори и на Световното първенство по часовник. Лесно е да забравите, че това, което Evenepoel прави в момента, е феноменално в резултат на това колко естествено изглежда за таланта на поколението.

Както за Evenepoel, така и за Pogacar, наистина няма ограничения докъде могат да стигнат и 2019 г. беше само началото.