Classics power play: От извън ограничението за време до топ 10 завършил на Paris-Roubaix

Съдържание:

Evaldas Siskevicius отбеляза девети в Париж-Рубе и трябваше да произведе големи ватове, за да го направи

Не е нужен учен, за да установи, че Париж-Рубе е един от най-бруталните дни, които професионалните колоездачи могат да имат на седлото. 29-те участъка от безмилостни павета, опитващи се с всички сили да ви изтръгнат от мотора. Постоянната нужда да си на педалите.

Но някога чудили ли сте се какво би било необходимо от гледна точка на чисти числа, за да се състезавате не само Париж-Рубе, но и да завършите в топ 10?

Evaldas Siskevicius достигна велодрома Roubaix миналата година. Въпреки това, той го достигна един час след евентуалния победител Peter Sagan.

Образ
Образ

Дълго след изтичането на срока, пътищата бяха отворени отново и портите, които ви позволяват да влезете в дървените дъски, бяха заключени. Siskevicius трябваше да си пробие път в заключената арена, за да може да завърши, за собственото си успокоение.

Прочетете пълното интервю със Siskevicius след Рубе тук

Необходимите ватове за класиране в топ 10

Тази година беше съвсем различна история. Бившият литовски национален шампион дойде девети, само на 47 секунди от победителя за деня Филип Жилбер и единствения състезател на ProContinental, завършил в топ 10.

За да направи това, Siskevicius трябваше да направи мощна промяна. Въпреки големите участъци от насрещния вятър, 30-годишният мъж поддържаше 42 км/ч за всичките шест часа и 16 минути състезателно каране при постоянен каданс от 88 оборота в минута, без съмнение намален от изтощените павета.

Литовецът трябваше да натисне средно 304w, със средно претеглена мощност от 335w, само за да продължи да се състезава. Това означава 4,4w/kg за целия ден на каране.

Погледнато по-внимателно, силата на Siskevicius разказва историята на деня по-подробно. Вместо непрекъснати пикове в мощността, мощността на ездача на Делко-Марсилия остана постоянно висока през цялото състезание с рядък момент на почивка.

От Arenberg Trench, на около 100 км от финала, състезанието наистина започна, като видях, че Siskevicius трябваше да има средно 317w за последните два часа и половина каране.

За да остане във водещата група на Arenberg, Siskevicius натисна 364w за 3 минути 45 секунди с скок до 503w за 30 секунди, само за да задържи колелата.

След това той повтори това усилие от 364w за още пет минути в сектора Mons-en-Pevele по-късно в състезанието, но без резултат, тъй като водещите шестима състезатели в състезанието се отдръпнаха до този момент.

Отново, само за да остане в група, примирена с факта, че е загубила състезанието, Siskevicius постави 391w за целия сектор Carrefour de l'Arbe, последният сектор с пет звезди.

Това го видя да покрива 1,97-километровия участък от асфалта за 3 минути и 22 секунди. Впечатляващо, но все още с около 30 секунди изоставане от Дани ван Попел от Jumbo-Visma, който в момента държи Strava KOM.

Кълнувайки се на велодрома, не бихте обвинили Сискевичус, че просто е седнал и е осъзнал факта, че е стигнал финала на Рубе много преди края на времето.

Но като истински състезател, литовецът копаеше дълбоко за финал на спринта и след шест часа състезание успя да натрупа още 615w заряд за 33 секунди, като дори успя да надхвърли 1000w, докато се класира на девето място в деня.