Как Морис Гарен спечели първата обиколка на Франция

Съдържание:

През юли 1903 г. роден в Италия коминочистач влиза в историята, като става първият победител в историята на Тур дьо Франс

В ранната вечер на 18 юли 1903 г. останалите 21 състезатели от встъпителния пелотон на Тур дьо Франс напуснаха Café Babonneau в Нант.

Те бяха насочени към финалната линия на „най-голямото колоездачно състезание, организирано до момента“, което се намираше на 462 км във Вил-д’Авре, западно предградие на Париж.

„Определено ще изглежда смешно следващата седмица да не дадем повече стартове на Тур дьо Франс“, съобщи Жорж Абран, който беше отговорен за изпращането на състезателите по пътя им. „Сбогом на Тур дьо Франс“, завърши той. „Последният старт е даден. Точно 8 часа е.’

Този начален час беше с един час по-късно от първоначално планираното поради попътен вятър и организаторите, които искаха да гарантират, че ездачите няма да стигнат до Париж твърде рано.

Когато започнаха този шести и последен етап, французинът Морис Гарен беше разположен удобно начело в генералното класиране.

Гарин спечели първия етап от състезанието от Париж до Лил, пристигайки на финала, преди главният репортер на L'Auto да слезе от влака си, и след това спечели втора етапна победа на състезанието в Нант.

До последния етап той изпреварваше с повече от два часа и половина втория Люсиен Потие. Всичко, което трябваше да направи, беше да остане прав и далеч от неприятности и първата обиколка на Франция беше негова.

Както се оказа, Гарин направи повече от това просто да се пази от неприятности, защото щеше да се наслади на страхотен финал. Той остана в страхотна форма и съобщенията от контролните точки на етапа, които бяха отпечатани на следващия ден в L’Auto, го показват в челната група или начело на състезанието от старта до финала.

В Шартр, на 84 км от Париж, той спечели премия от 25 франка, поставена от местната търговска камара за награда на първия ездач, който влезе в града.

След това, малко повече от три часа след осигуряването на тази награда и пред значителна тълпа, която служителите се бореха да удържат, Гарин пресече финалната линия на състезанието заедно с временно преименувания Restaurant du Père Auto на първо място.

Гледайки Гарин да започва своя спринт за последен път, L’Auto го докладва, че пресича линията точно в 14:09, около десет секунди пред Фернан Ожеро и Жулиен „Самсон“Лотенс.

Това беше третата етапна победа на Гарин и го потвърди като удобен шампион от първата обиколка, неговата печалба от три часа пред Потие.

„Имах проблеми по пътя“, каза Гарин след това, в случай че някой смята, че е било лесно. „Бях гладен, бях жаден, спеше ми се, страдах. Плаках между Лион и Марсилия.’

Той си спомни, че състезанието се е чувствало като „дълга сива линия, монотонна“. За своите усилия Гарин спечели 6 125 франка от организаторите и „великолепен предмет на изкуството“, който беше дарен от списание La Vie au Grand Air.

Образ
Образ

От Италия до Франция

Снимката, показана тук вдясно, е публикувана на първа страница на същото списание пет дни след победата на Гарин.

„Тур дьо Франс, най-грандиозното колоездачно състезание, организирано до момента, току-що приключи с победата на Морис Гарен“, гласеше придружаващият надпис.

‘Нашата снимка е направена в момента, в който Брилюе, добре познатият масажист в спортните среди, току-що беше завел Гарин, за да го изкъпе и да му направи заслужен масаж. До Гарин е най-малкият му син, бъдещ шампион на пътя!’

След пресичане на линията във Ville d'Avray, Гарин и останалите завършили бяха отведени в градина от офисите на L'Auto, за да се освежат и да се насладят на чаша шампанско, преди да карат до Parc des Принцове за церемониите на победата.

Хиляди зрители се наредиха по улиците, за да гледат преминаването на ездачите. Гарин, от една страна, не беше доволен от тази уговорка и поиска вместо това да направи пътуването с кола – молба, която беше отказана.

„Хилядите зрители, които се тълпяха около парапетите, аплодираха с всички сили този безспорен крал на пътя“, съобщи La Vie au Grand Air.

Победата на Гарин беше отпразнувана и записана като домашен успех, но Гарин всъщност беше роден в Арвие, село в долината Аоста в северозападна Италия.

Баща му беше селски работник, майка му работеше в хотел. С девет деца това беше голямо семейство и когато Морис беше на 14 години, те се преместиха през границата във Франция. Едва през 1901 г. Гарин приема френско гражданство.

Как и защо се стигна до преместването във Франция е широко обсъждано. Семейно ли са пътували, индивидуално или в по-голяма група? Използвали ли са прохода Petit-St-Bernard или по-малко известен маршрут по-нагоре в планините?

Някои твърдят, че Морис е бил разменен за колелце сирене от баща си, вероятно на френски вербовчик на коминочистачи, който след това е отвел младежа в Северна Франция.

Каквато и да е истината за това как е попаднал там, през 1892 г. Гарен е бил във френския град Мобьож, близо до белгийската граница, където е работил като коминочистач.

През 1894 г., въпреки че спечели първото си състезание предходната година, му беше отказан достъп до състезание в Avesnes-sur-Helpe поради непрофесионалния му статус.

Garin изчака старта и след това гони след състезанието, хващайки и задминавайки всеки професионален ездач преди финала. Когато организаторите отказаха да изплатят парични награди, зрителите се скараха. Тази вечер Гарин се прибра вкъщи с 300 франка в джоба си, двойно повече от предлаганото от организаторите. Той скоро ще стане професионалист.

Последват победи в Париж-Рубе (1897/1898), Париж-Брест-Париж (1901) и Бордо-Париж (1902), което означава, че по времето на първата обиколка Гарин е един от фаворитите за спечели.

Както се оказа, неговата победа в Tour 1903 ще бъде последният признат успех в колоездачната кариера на Гарин. През 1904 г. той отново е приветстван в Париж като победител в Обиколката, само за да бъде един от многото състезатели, впоследствие дисквалифицирани за измама и забранени за две години, присъда, която той нарече „явна несправедливост“.

Гарин няма да язди отново до 1911 г., когато заема 10-то място в Париж-Брест-Париж. Дотогава той беше отворил гараж в Ленс.

Той също ще продължи да продава велосипеди и за известно време след Втората световна война професионалисти като Вим Ван Ест карат велосипеди с марка Garin.