Том Пидкок спечели титлата на Baby Giro d'Italia след доминиращо представяне

Съдържание:

Yorkshireman става първият британски състезател, който печели обща победа в престижното състезание до 23 години

Том Пидкок е шампионът на „Baby Giro d'Italia“за 2020 г. след доминиращо представяне през последните два дни във високите планини.

21-годишният си осигури обща победа в престижното етапно състезание до 23 години след поредни победи на етап 7 и етап 8. Това завърши една впечатляваща състезателна седмица, в която Пидкок също спечели етап 4.

Йоркширецът пое лидерството в състезанието за първи път с тази победа, от Bonferraro di Sorga до Bolca. Пидкок победи най-близкия си съперник Кевин Колеони с 22 секунди, след като отиде соло на последното изкачване, изграждайки преднина в състезанието от 58 секунди.

След това Pidcock увеличи преднината си в състезанието до 1:28 на финала на върха на етап 7, след като отново победи Colleoni, този път с 26 секунди.

Влизайки в последния ден от състезанието, 107-километров етап около Априка, който включваше изкачване на Мортироло, всичко, което Пидкок трябваше да направи, беше да защити фланелката на лидера.

Въпреки това, трудното темпо доведе до намаляване на предната част на състезанието до само седем състезатели със 70 км преди края. В крайна сметка Пидкок и Колеони избягаха от намалената група, въпреки че италианецът се бореше.

В последните 30 километра Пидкок хвана Анри Ванденабиле от отбора на Lotto Soudal U23, като двойката язди до финалната линия заедно и Пидкок победи белгиеца в спринта.

Пидкок говори с ITV4 веднага след приключване на общата титла на финалната линия, като се пошегува, че дори не е говорил със семейството си, преди да бъде интервюиран от Нед Боултинг и Дейвид Милар.

За състезателя на Trinty Racing общата победа на Baby Giro d'Italia се присъединява към триумфа му на състезанието Paris-Roubaix Espoirs 2019 като най-големите му победи на пътя до момента.

Състезанието Giro d'Italia U23 имаше впечатляващ брой победители през последните години, включително Александър Власов, Павел Сиваков и Карлос Бетанкур.

Pidcock сега ще продължи да разделя вниманието си между шосейни състезания, велокрос и планинско колоездене. През февруари тази година 21-годишният се класира втори на елитното световно първенство за мъже по велокрос след Матийо ван дер Поел.