Арктическото състезание на Норвегия започва днес, с победи в етапа на лов на Van der Poel във форма

Съдържание:

Тежките условия може да са подходящи за холандеца, докато се връща от лято, прекарано в разбиване на сцената на планинското колоездене

След пробив в класическия сезон, който го видя да печели в Amstel Gold, Dwars door Vlaanderen и Brabantse Pijl, Mathieu van der Poel прекара лятото си в състезания с планински велосипеди. Натрупал трио от победи в последните кръгове от Световната купа по планинско колоездене, сега той се завръща на пътя в често проливното Арктично състезание на Норвегия.

С цел да усъвършенства допълнително формата си преди победа на Световното първенство в Йоркшир този септември, той ще се нареди до националния шампион на Франция Уорън Баргил и националния шампион на Казахстан Алексей Луценко.

Състезанието UCI Europe Tour с рейтинг 2. HC може и да няма огромен профил, но трудният маршрут и зашеметяващите пейзажи често си струва да се включите. Завръщайки се, след като спечели състезанието по точки миналата година, Ван дер Поел има подобни цели този път.

„Като цяло мисля, че Арктическото състезание на Норвегия е малко прекалено трудно за мен“, обясни той наскоро. „Катеренето вече беше твърде трудно за мен миналата година и от това, което видях, е още по-трудно тази година, така че всъщност не е цел за мен да спечеля общото класиране.

'Но със сигурност ще се опитам да спечеля етап или два отново, когато става дума за групови спринтове, и след това ще позиционирам съотборниците си, които са по-подготвени от мен за катерене.'

Може би по-важното обаче е, че следващите четири дни ще бъдат възможност да се запознае отново със състезанията на пътя след лято, прекарано на мръсотия.

След като спечели Световното първенство по циклокрос през 2015 г. и 2019 г., Ван дер Поел скоро ще търси да добави допълнителен комплект дъгови ленти към своята колекция на Световното първенство по шосе на 29 септември.

В момента фаворит на много букмейкъри с коефициенти около 10/3, той води пред Питър Сейгън (4/1) и Джулиан Алафилип (8/1) според тяхната оценка.