Vuelta a Espana 2019 Етап 18: Примож Роглич се държи здраво с червена фланелка

Съдържание:

Sergio Higuita печели етапа, докато Primoz Roglic марширува една стъпка по-близо до общата победа

Серхио Игита от Education First взе първата си победа в Grand Tour по впечатляващ начин на Етап 18 до Becerril de la Sierra, докато Primoz Roglic от Jumbo-Visma се приближи една крачка до общата победа на Vuelta a Espana 2019.

Higuita кара сам повече от 40 км, задържайки преследваната група състезатели от Общото класиране, за да спечели етапа с 15 секунди и да спаси успех на Education First, чиято Vuelta беше помрачена от нараняване.

Носителят на червена фланелка Роглич спечели спринта за второ място, за да увеличи общата си преднина в GC пред Алехандро Валверде, който изпревари съотборника си от Movistar Наиро Кинтана на второ място.

Мигел Анхел Лопес от Астана също беше голям победител в деня, след като постоянните му атаки го видяха да узурпира Тадей Погакар от отбора на ОАЕ Емирейтс в бялата фланелка за най-добър млад състезател.

Етапът след предния ден

Echelons, тайният убиец. Духащият вятър разделя състезанието, причинява касапница от километър нула. Етап 17 беше най-бързото състезание над 200 км в историята с Филип Жилбер от Deceuninck-QuickStep победител в етапа и Куинтана най-големият благодетел, който се изкачи до второ място в генералното класиране.

Изпреварвайки съотборника си Валверде и събаряйки напълно Погакар от подиума, това означаваше, че Етап 18 никога нямаше да бъде тиха нощ в библиотеката. Съдържаше четири категоризирани планини на 177 км с лек удар за завършване на деня.

Тези, които се състезаваха за червено, явно искаха да изпъкнат до финала, което означава, че почивката никога не е имала твърде много шансове. Разликата до 13-те отпред винаги се поддържаше управляема и с две превзети изкачвания, пелотонът остана в рамките на пет минути от хващането им.

Всичко беше тихо на западния фронт, докато Лопес не остави чука при предпоследното изкачване и не се изстреля като Супермен.

Човекът от Астана извади преднина от 22 секунди и заличи групата зад себе си, оставяйки само най-добрите претенденти за GC, Роглич, Валверде, Погакар и Куинтана, в преследването.

Разликата остана стабилна при равнинното бягане преди последното изкачване, Пуерто де Котос, когато Лопес се присъедини към съотборника си Омар Фрайле, а испанецът задаваше силно темпо на своя колумбийски лидер на отбора.

Lopez беше хванат от последното изкачване, започнаха предварителни атаки, след като хванаха остатъците от почивката. Нищо не изглеждаше сериозно и играеше в ръцете на Игита, който беше сам в предни позиции.

Лопес осъзна, че трябва да отдели време. Ето защо той продължи с 4 километра, които му оставаха за изкачване, поставяйки най-близкия съперник Podagcar в относителни проблеми. Словенецът продължи да гони, но Лопес нямаше да отстъпи.

Той отиде отново и този път беше голям. Само Валверде и Роглич отговориха първоначално и Рафал Майка от Bora-Hansgrohe в крайна сметка ги преследва, но Погакар плащаше за усилията си, както и Куинтана, големият победител във вчерашния ветровит етап.

До бързото финално спускане Лопес вече си беше върнал виртуалната бяла фланелка на най-добър млад състезател и дишаше във врата на Куинтана за място на подиума. Помогна и това, че хората около него си сътрудничиха частично.

Валверде предложи странния завой - потвърждавайки, че той е лидер на отбора на Movistar, а не Quintana - както и Роглич, който изглеждаше все повече шампион на Vuelta с всеки изминат километър.

Не беше достатъчно да хване Хигита, който язди сам до победата, но достатъчно, за да види подиума, останал на равновесие с един планински етап, останал за състезанието.