Световно първенство 2019: Мадс Педерсен спечели елитното състезание на шосе за мъже

Съдържание:

Мадс Педерсен от Дания печели фланелката на дъгата в спринт с тройка нагоре сред проливен дъжд. Снимка: SWPix.com

Мадс Педерсен (Дания) спечели елитното шосейно състезание за мъже на Световното първенство UCI 2019, за да вземе първата си фланелка с дъга. Матео Трентин (Италия) и Стефан Кунг (Швейцария) преминаха линията, за да завършат подиума.

Троен финален спринт доведе до тазгодишния носител на дъгови ивици, тъй като Педерсен по някакъв начин удържа Трентин и Кунг, за да стане новият световен шампион на трасе, скъсено с 24 км поради проливен дъжд.

Как беше спечелено състезанието

Пробив от 11 човека с хора като Найро Кинтана (Колумбия) и Примож Роглич (Словения) направи добра почва през първата половина на състезанието, но пелотонът, воден от привидно обладания Рохан Денис (Австралия), направи улова точно след като състезанието пристигна за своите девет обиколки от финалната верига около Харогейт.

Последваха изоставяния обиколка по обиколка, състезатели като Роглич, Денис и Куинтана чувстваха, че са карали своето състезание, други като Филип Жилбърт (Белгия) се отказаха след тежка катастрофа. Големите фаворити остават – Питър Сейгън (Словакия), Матийо ван дер Поел (Холандия) и Грег ван Авермат (Белгия) все още бяха в микса, но само Ван дер Поел успя да си пробие път към отцепването на пет, когато състезанието наближи края си.

От всички нации в паузата Италия беше най-добре позиционирана, Джани Москон и Трентин двама от петимата претенденти, но Кунг и Педерсен караха силно, докато камбаната вървеше за последната 14-километрова обиколка.

Съвсем в противоречие с формата си, Ван дер Поел избухна и въпреки че пелотонът най-накрая наведе главите си в преследване, беше оставено на двамата италианци, датчанинът и швейцарецът да се състезават. Москон загуби контакт, но продължи да се бори, Педерсен хвърли всичко в последните няколко километра в челото на тримата и по някакъв начин, въпреки огромните усилия на датчанина преди това, той излезе победител от изтощително бавен спринт с трима.

Как се разви състезанието

Когато вали, се излива и UCI реши да съкрати 285-километровото трасе за мъжко елитно шосейно състезание до 261 километра след тежък потоп в Дейлс. Изкачвания като Buttertubs ще бъдат пропуснати, финалната верига в Harrogate ще бъде карана не седем, а девет пъти, за да се компенсира.

Велосипедите правеха наклонени вълни през инчове стояща вода, имаше много разливания, механични повреди и изоставяния – въпреки това групата се въртеше под развълнуваните погледи на зрителите. Това е Англия, феновете няма да се уплашат. Стига да имаха еднократни пластмасови пончота и звънчета.

Излиза малко след 9 часа сутринта, до 10.30 сутринта се формира отцепка от 11 човека, включваща победителя от Vuelta a Espana Roglic, Quintana и Richard Carapaz (Еквадор).

На 100 км по-надолу тази пауза спечели над четири минути в пелотона, но докато състезанието стигна до Харогейт, пелотон, управляван от Денис, ускори темпото, за да затвори паузата до 1 мин. 45 сек. Тесните, хлъзгави улици на Харогейт предизвикаха незабавна катастрофа след закачане на решетки, което видя Гилбърт да удари палубата по неприятен начин.

Remco Evenepoel спря, за да прегърне своя сънародник и да каже няколко насърчителни думи. Гилбърт очевидно изпитваше болка; 19-годишният Evenepoel показа своята класа, като задвижи поразения си съотборник обратно към пелотона.

Условията продължиха да бъдат толкова лоши, че телевизионното покритие периодично отпадаше само със статични камери в игра, както и новият световен шампион по часовник Денис, който слезе от мотора си след 118 километра. Отцепването е уловено, работата е свършена.

Изоставянията продължиха, включително Роглич и Куинтана, които явно чувстваха, че са свършили работата си; Дан Мартин (Ирландия), който водеше състезанието за кратко в началото, и Гилбърт, контузиите на големия белгиец се оказаха твърде тежки. Денис може да е напуснал състезанието, но австралиецът все още получаваше достатъчно време, тъй като телевизионните предавания редовно превключваха към най-важните моменти от хронометража в сряда, за да запълнят празните места в излъчването.

Lawson Craddock (САЩ) и Kung започнаха спекулативна атака на 60 км, но Yank беше изпуснат, когато Pedersen излезе от преследващата група и повлече Kung със себе си. Москон в крайна сметка направи три, преди Ван дер Поел да почувства, че е време да изиграе ръката си, свързвайки водещата група заедно с Трентин.

До момента, в който звънецът прозвуча за последната обиколка, паузата от пет човека имаше неоспорима минута преднина, но противно на хода на играта, пет станаха четири - Ван дер Поел внезапно въртеше квадрати след силно усилие кратко изкачване. Може би е бил недостатъчно гориво? Пелотонът, воден от германския отбор, най-накрая оживя, но беше твърде малко и твърде късно. По същия начин за Москон, който не можеше да издържи повече.

Шампионът на 2019 ще бъде избран измежду Трентин, Педерсен и Кунг, като датчанинът ще положи по-голямата част от работата в последните няколко километра и следователно може би изглежда най-малко вероятно да спечели. И все пак по някакъв начин, със счупени крака и двама може би по-свежи мъже на волана, Педерсен успя да измине чисти метри преди линията, за да вземе ивиците на дъгата.

За феновете това щеше да бъде ден, който винаги ще помнят, ужасното време затвърди изданието от 2019 г. в историческите книги; за всеки ездач, с изключение на новия световен шампион Педерсен, това би бил мрачен ден, който с радост биха забравили.