Tom Pidcock: „Yorkshire Worlds ще бъде възможност веднъж в живота“

Съдържание:

Преди ненадминатото си представяне на Националния шампионат по циклокрос, Пидкок вече гледаше напред към остатъка от сезона

Говорейки с Cyclist преди Националния шампионат по велокрос, Том Пидкок вече е хвърлил едно око на остатъка от годината си, където ще се състезава на пътя, след като сезонът на велокрос приключи.

Той победи на Cyclocross Nationals, като се отдалечи от игрището, за да завърши с повече от минута на второ място и с тази победа той стана национален шампион под 23 и елитен. Всъщност имаше само едно представяне на подиума и за двете класации, тъй като цялата челна тройка беше от ранговете на U23.

Освен че обсъжда надеждите си преди това състезание и своите съперници на континента, 19-годишният младеж също говори за това, което може да се окаже голяма година на пътя – и в някои отношения вероятно най-големият в кариерата му.

„Това ще бъде възможност, която се открива веднъж в живота, така че е нещо, което не може да бъде пропуснато и трябва да дам най-доброто от себе си“, каза той за Световното първенство на UCI, което ще се проведе в дома му графство Йоркшир.

'Сигурен съм, че това ще бъде един от най-добрите, ако не и най-добрият Светове в моята кариера, включително всичко, което правя в бъдеще. Мисля, че самото каране на това състезание ще бъде доста специално.'

Но Пидкок никога не „само кара“състезание, както доказа на Обиколката на Великобритания през 2018 г., когато завърши шести на финала на върха до прохода Уинлатър, само с 21 секунди по-назад от победителя в етапа Уот Поелс и пред Крис Фрум и Geraint Thomas.

Въпреки формата си, младият ездач не се чувства самодоволен от избора си да представлява Великобритания по пътищата на Йоркшир и знае, че конкуренцията за места ще бъде силна, но това е нещо, за което е доволен.йени

„Планът ми е да участвам в шосейното състезание [U23] и часовника“, каза той. „Очевидно първо трябва да бъда избран и мисля, че това ще бъде трудно само по себе си.

'Ще има много състезатели, които искат да отидат на състезанието. Това е почти домашно състезание за всички. Дори хората да не са местни в Йоркшир, той все още е в Англия. Всички ще се настояват взаимно да бъдат по-добри.'

Въпреки че е запознат с пътищата и изкачванията, които ще определят кой ще бъде коронован за световен шампион, Пидкок признава, че местното познаване не е лишено от своите недостатъци.

'До известна степен местните познания ще бъдат полезни, но от друга страна мисля, че лесно можете да го премислите и просто трябва да се появите в деня, сякаш е всяко друго трасе, и да се състезавате.

'Тренировките на трасето са напълно различни от състезанията по него и ще мога да се състезавам на него само веднъж.'

Преди Световното първенство Пидкок ще се завърне на мястото на една от най-големите си победи до момента: Париж-Рубе.

През 2017 г. той спечели Junior Paris-Roubaix в същия ден, в който Greg Van Avermaet спечели елитната надпревара. Вече в ранговете на U23, Пидкок ще трябва да изчака до юни, за да види дали може да спечели още един възпоменателен калдъръм.

'Състезавам се в Рубе и това е последното ми състезание, преди да имам почивка по средата на сезона. Планът е да си дадем почивка след Рубе и да надградим отново, за да бъдем добри на Световното.'

Въпреки че се утвърди в челните редици на бъдещите британски таланти в колоезденето, Пидкок все още оценява положението си. Запитан за карането редом – и победата – на двама победители в Тур дьо Франс, Пидкок избягва вида безгрижие, което другите биха могли да опитат да повлияят в подобна ситуация.

'Беше страхотно да бъда честен. Все още съм на 19, състезавам се срещу двете най-големи имена в британското колоездене – понякога може да се почувства доста сюрреалистично.'