Тур дьо Франс 2018 Етап 3: BMC печели отбора TT, за да облече Van Avermaet в жълто

Съдържание:

Времето на BMC се оказа непобедимо, тъй като Сейгън отстъпи лидерството в състезанието, Team Sky втори

BMC Racing спечели Етап 3 от Тур дьо Франс 2018, 35,5-километрово отборно състезание по часовник, което започва и завършва в Шоле.

Победното време на BMC от 38’46” беше с четири секунди по-добро от Team Sky, седем секунди напред на Quick-Step Floors и девет секунди на Mitchelton-Scott. Той повтори успеха на отбора през 2015 г., последния път, когато Обиколката включваше отборно състезание по часовник.

Отборът на Питър Сейгън Bora-Hansgrohe никога не е изглеждал като да държи Сейгън в жълто, като в крайна сметка словакът беше изоставен от съотборниците си, за да ограничи загубите от надеждата за GC Рафал Майка.

като лидерството в състезанието сега се прехвърля към Грег Ван Авермат от BMC, най-добре класираният ездач сред четиримата, които пресичат линията заедно.

Nairo Quintana (Movistar) загуби почти минута от главните си съперници, докато Vincenzo Nibali, Romain Bardet и Ilnur Zakarin също загубиха прилични части от времето.

Как се разви

Отборното състезание по часовник може и да не е основната част от обиколката за откриване на седмицата, както беше преди, но след измъчващия високооктанов екшън на откриващия уикенд, то представляваше голям шанс за претендентите за GC да направят някои големи печалби във времето – или да върнат изгубеното време – над своите съперници.

Наистина, трябваше само да погледнете насрочените начални часове, за да видите точно кой от фаворитите има нужда да спечели малко време.

Първи от рампата беше екипът Mitchelton-Scott на Адам Йейтс, след това дойде Team Sky на Froome, последван от Movistar на Quintana, след това BMC на Richie Porte – отражение на времето, загубено от квартета, преследващ GC, на началния етап.

Маршрутът със сигурност даде много възможности да се направят някои реални разлики в общия ред на кълване. С дължина 35,5 км, започвайки и завършвайки в Шоле, маршрутът беше по-скоро вълнообразен, отколкото хълмист, но все пак истински тест за краката, особено след наказателния откриващ уикенд.

Mitchelton-Scott определи време от 38'55 , към което другите да се прицелят, и Team Sky надлежно настрои мерника си.

Отначало обаче изглеждаше, че няма да бъде планирано, тъй като Sky прекоси шепа секунди надолу при първата проверка на 13 км.

До втората проверка на 26,5 км обаче те бяха преодолели изоставането и до финалната линия бяха нагоре с близо 5 секунди.

Movistar никога не са били фаворити за TTT, така че беше трудно да се прецени колко са доволни от пресичането на линията с 50 секунди по-бавно време.

Най-бързо време

След това дойде BMC, който определено беше един от отборите, които мечтаеха за победа. Те изглеждаха силни през цялото време и бяха възнаградени за усилията си с най-бързо време, тяхното време от 38'46 отнема четири ценни секунди от Sky със средна скорост от 54,9 kmh.

И така спечелени и загубени секунди за GC състезателите, които стартираха рано, но големите въпроси останаха: дали времето на BMC все още ще бъде най-бързо в края и кой ще бъде в жълто на подиума?

Sagan би бил щастлив да го задържи, но жълтата фланелка не е негов приоритет за Обиколката и с топ 59 състезатели общо разделени от само 16 секунди, щеше да отнеме нещо специално от Bora-Hansgrohe, за да го държи на върха.

Междувременно Team Sunweb задържа Том Дюмулен в бизнес края на общото класиране с каране от 38’58”, отстъпвайки само 11 секунди на BMC.

Но Барде щеше да е по-малко щастлив да види как неговият отбор AG2R губи повече от минута, докато Бахрейн-Мерида се бореше след приличен старт и в крайна сметка фактът, че Нибали загуби подобно време, представляваше прилично упражнение в ограничение на щетите.

Quick-Step Floors, вторият последен отбор, който стартира, бяха единствената останала сериозна заплаха, която можеше да откаже на BMC етапната победа, и започнаха като къща в пламъци – толкова много, че редиците им се разделиха, с втори постави ездача Фернандо Гавирия сред тези, които се освободиха.

Екипът се прегрупира, но Гавирия не беше сред тях. Дори тогава те продължиха да изглеждат дрипави, въпреки че с 10 км, които оставаха да карат, те все още бяха само на 6 секунди.

И те загубиха само още една секунда във финала, оставяйки Phillipe Gilbert само на 4 секунди от жълтото, но BMC – и Van Avermaet – с етапна победа и лидерство в състезанието, за да покажат след отлично представяне.йени