Giro d'Italia 2019: Ричард Карапаз спечели историческия Maglia Rosa след Етап 21 във Верона

Съдържание:

Запомняща се първа Голяма обиколка за Еквадор, докато Чад Хага шокира фаворитите за спечелване на финалното изпитание на часовник във Верона

Ричард Карапаз от Movistar осигури историческа победа на Джиро д'Италия, като стана първият еквадорец, спечелил Гранд Тур.

Carapaz безопасно пресече финалната линия на Етап 21 на индивидуалното изпитание по часовник във Верона, за да победи домашния фаворит Винченцо Нибали за първа розова фланелка.

Нибали си осигури втори и 11-ти подиум на Grand Tour, докато Примож Роглич успя да надскочи Микел Ланда с осем секунди, за да заеме трето място в генералното класиране.

Почестите на сцената отидоха при емоционалния Чад Хага от отбора Sunweb, чиято продължителна подготовка за 17-километровото трасе даде резултат. Навигирайки по сложното трасе за време 22 минути 7 секунди, американецът победи фаворита преди състезанието Виктор Кампенартс с четири секунди.

Останалите фланелки в надпреварата също бяха решени в града на Шекспир.

Maglia Ciclamino за най-добър спринтьор отиде при двойния победител в етапа Паскал Акерман (Bora-Hansgrohe), който победи Арно Демаре (Groupama-FDJ) с 226 точки до 213.

Maglia Blanco на най-добрия млад състезател беше грабната от Мигел Анхел Лопес, побеждавайки Павел Сиваков (Отбор Ineos) и Хю Карти (Първо образование). Maglia Azzurra в планината беше доминиран от Gulio Ciccone (Trek-Segafredo), който удвои точките на най-близкия си съперник Fausto Masnada.

Carapaz и Landa се увериха, че Movistar взе отборното класиране, тъй като 900 км в паузата означаваше, че Damiano Cima взе класирането за откъсване, а Sho Hatsuyama от Nippo-Vini взе Maglia Nera на последно място в генералното класиране.

В справедливата Верона

И така, това беше последният етап от Джиро д'Италия 2019, 17-километрово изпитание около красивия град Венето, на който Шекспир се възхищаваше толкова много, че го използва като сцена за „Двамата джентълмени от Верона и Ромео и Жулиета“.

С удар по хълма, удар по средата, победителят от последния ден ще трябва да смеси способност за изпробване на време със здравина, след като е издържал тежки три седмици състезания.

С изключение на бедствието, Maglia Rosa беше пропусната. Той принадлежеше на Ричард Карапаз от Movistar, който имаше разлика от 1 минута 54 пред Винченцо Нибали (Бахрейн-Мерида) на второ място.

Това беше исторически момент, тъй като Carapz стана първият еквадорец, който някога е печелил Grand Tour.

Малката луда по футбол нация от 17 милиона души имаше нов герой, който да аплодира и да празнува, президентът на нацията Ленин Морено беше платил финалната фаза да бъде излъчена по безплатна телевизия.

Освен победителят в етапа, изпитанието на часовник също ще реши финалния подиум. Микел Ланда остана трети, но само на 23 секунди пред Примож Роглич, преодолима разлика за словенеца.

Фаворитът за сцената беше скорошният рекордьор на Hour Record Victor Campenaerts от Lotto Soudal. Той направи това, което се очакваше, като постави най-доброто време от 22.11.

Въпреки това, това не беше достатъчно добро, тъй като младият американец Чад Хага (отбор Sunweb) отиде по-бързо с четири секунди за време от 22.07, време, което вероятно щеше да бъде застрашено само от Roglic.

Роглич беше бърз, но не достатъчно бърз, като остана с 26 секунди по-малко от победното време на Хага, но достатъчно, за да изпревари Ланда и да осигури първото класиране на подиума на Гранд Тур за словенеца.