Giro d'Italia 2017: Боб Джунгелс изпревари Наиро Кинтана и спечели Етап 15 в Бергамо

Съдържание:

Етап, състезаван с главоломна скорост, вижда триумф на Jungels от избрана група, Куинтана втори след предишна катастрофа

Боб Юнгелс от Люксембург триумфира във вълнуващ финал на Етап 15 от Джиро д'Италия, изпреварвайки колумбиеца Наиро Куинтана, който финишира впечатляващо втори, след като катастрофира по-рано на 199-километровия етап от Валденго до Бергамо.

Thibaut Pinot от FDJ завърши трети, а Адам Йейтс от Orica-Scott четвърти. Лидерът в общото класиране Том Дюмулен беше сред шепа състезатели, които завършиха заедно с победителите в етапа в избрана група, която се отби на труден финал по павираните улици на Бергамо.

Състезателят на Quick-Step Jungels затвърди преднината си в състезанието за млади ездачи благодарение на бонус от 10 секунди за спечелване на етапа, като Куинтана изостана с шест секунди от Дюмулен с второто си място.

Като цяло етапът се състезаваше с невероятна средна скорост от над 46 км/ч.

Едно за почивката?

На хартия Етап 15 от 100th Джиро д’Италия винаги е било вероятно да бъде един за отцепването. Идвайки точно преди третия и последен почивен ден, с нищо друго освен планини, които да последват преди последния ден на часовника в Милано, това беше един последен шанс за отборите и състезателите извън GC да оставят своя отпечатък.

С първите 150 км хълмист терен, последван от две измамно трудни изкачвания, след това последен 1,5 км тест по улиците на Бергамо преди спускане до линията в последния километър, очевидно беше финал мнозина харесаха вида на.

Всъщност последните 50 километра бяха огледало на финала на Giro di Lombardia 2016, състезание, спечелено от Естебан Чавес от Orica-Scott пред Диего Роса от Астана – сега състезател на Team Sky, в търсене на етап печели сега, когато GC се надява, че Geraint Thomas се е прибрал.

Въпреки това през по-голямата част от сцената изглеждаше, че пелотонът не можеше да реши какъв точно вид прекъсване е щастлив да остави.

Това допринесе за леко сюрреалистичната гледка на пробив от седем души, който се състезава през зоната за захранване, цели 92 км в етапа, последван от напълно разпънат пелотон едва 15 секунди по-късно.

Първите 100 км от етапа бяха изминати с невероятна средна скорост от над 52 км/ч.

Веднага след това обаче група от 10 се събра и накрая пелотонът сякаш отстъпи. Най-забележителното име в паузата беше четирикратният победител в етапа Фернандо Гавирия от Quick-Step. В групата бяха също Силван Дилиър, победител в Етап 6, и Филип Дейнян от Team Sky.

Разликата бързо нарасна до 2 минути и 30 секунди, но след като повече от половината етап вече беше изминат, това беше толкова голямо, колкото беше, като Orica-Scott се присъедини към редиците на лидера на състезанието Dumoulin's Team Sunweb, за да започне да връща лидерите обратно.

По времето, когато състезанието пристигна при изкачването от втора категория на Miragolo san Salvatore, дълго 8,4 км при малко над 7%, разликата беше намалена до под минута.

Скоро отцепването се сведе само до трима състезатели, като Deignan все още участва, докато Pierre Rolland от Cannondale-Drapac атакува от пелотона, опитвайки се да преодолее.

Южноафриканецът Жак Янсе ван Ренсбург поведе на върха на Miragolo san Salvatore, следван от Руди Молард (FdJ) и Дейнян, след това Ролан 40 секунди по-късно и групата с розовата фланелка на една минута.йени

По пътя надолу имаше драма за Nairo Quintana, който падна при рязко превключване. За щастие катастрофата не беше лоша и той бързо се върна на мотора, с розовата фланелка на Дюмулен, която спортно спираше определянето на темпото в пелотона, докато колумбиецът не се присъедини отново към групата.

Това даде малко отдих на ездачите отпред и до края на третата категория Селвино, дълъг 6,9 км при 5,4%, квартет ездачи се събраха половин минута зад тримата лидери, включително Ролан и Луис-Леон Санчес от Астана.

Скоро последната двойка се присъедини към тримата отпред и Санчес отиде направо отпред, за да вдигне темпото, осъзнавайки, че групата maglia rosa се движи бързо на по-малко от минута назад. Те достигнаха върха само за 37 секунди, но с предстоящо техническо спускане, включващо 19 фиби, намаляването на разликата далеч не би било лесно.

Темпото остана високо през целия път надолу и имахме неприятната гледка на няколко състезатели, които се спускаха, включително Кени Елисонде от Sky, Давиде Формоло от Cannondale и Танел Кангерт от Астана, седми в общото класиране, но въпреки това скоростта не спадна.

Петимата лидери се задържаха добре във финалното изкачване на Bergamo Alta по калдъръмените улици на самия Бергамо, но в крайна сметка не успяха да удържат скока в скоростта, докато бързите мъже от основното поле се стремяха към славата.

Винченцо Нибали първо излезе отпред, а след това Юнгелс с бялата фланелка направи голямо движение отпред. След това Pozzovivo и Nibali влязоха ол-ин в опит най-накрая да спечелят първата етапна победа на Италия. Нибали и Джунгелс продължиха да се движат по билото на изкачването и група от около 10 пристигна на червеното знаме на няколко секунди пред останалите, включително всички основни претенденти в общото класиране.

Bauike Mollema отиде рано, след това Pozzovivo го последва, но тъй като Йейтс изглеждаше добре, за да се справи с упоритата работа на Орика-Скот по-рано, Jungels скочи през средата и спечели, а Куинтана последва колелото си, за да спечели шест ценни секунди във времето бонуси.