Giro d'Italia 2018: Бенет изпревари Вивиани, за да спечели неутрализирания последен етап в Рим

Съдържание:

Крис Фрум подпечатва историческа победа като резултат от състезанието, взет рано поради опасения за безопасност

Снимка: Eurosport

Сам Бенет (Bora-Hansgrohe) спечели финалния етап на 101-вото Giro d'Italia, като направи отличен спринт до линията, за да промени фаворита Елиа Вивиани (Quick-Step Floors).

Bennett достави стоките, след като Quick-Step Floors зададе темпото през по-голямата част от етапа, който включваше 10 вериги от 11,5 км около Вечния град. Но след като Вивиани беше перфектно изведен от двама съотборници, влизащи в последния удар за линията, той нямаше скоростта да задържи Бенет на разстояние.

Крис Фрум финишира заедно с всичките си GC съперници в група с повече от 10 минути изоставане, след като официалните лица на състезанието се съгласиха да неутрализират времето на етапа в края на трите обиколки поради опасения относно безопасността на ездача по неравни и калдъръмени пътища.

След задъхано Giro d’Italia, което започна на съвсем различен континент, последният му етап ще се проведе изцяло в столицата на нацията. Организаторите бяха планирали 11,5 км обиколка около центъра на Рим – нещо като обиколка за разглеждане на забележителности за професионални колоездачи – която щеше да се състезава общо 10 пъти.

С междинни спринтове, отбелязани с молив за края на 4th и 6th обиколки, това ще поддържа нивата на интерес изградихме се към това, което вероятно щеше да бъде един последен спринтов сблъсък – подобно на традиционния финален етап на Тур дьо Франс.

Или това беше планът.

Разликата беше, че за разлика от Турнето, където състезателите знаят точно какво съдържа традиционната финална верига и имат над 50 километра каране, за да преминат, преди да стигнат до нея, тук целият етап се състезаваше на верига.

Което означава, че от първото натискане на педала, мотоциклетистите са изпитали от първа ръка, че пътната настилка просто не е годна за работа. Неравен навсякъде, с обширни калдъръмени участъци и много резки промени на посоката, наклона и наклона, това беше писта, предназначена за туристите, а не за велосипедистите.

Никой не изглеждаше щастлив и пелотонът изглеждаше готов да се разбунтува. Въведете победителя от Гранд Тура Фрум, който сега се представя за самозван покровител, който заедно с лидера по точки Вивиани отнесоха случая на състезателите на комисарите, докато останалата част от състезанието се движеше тихо.

Най-накрая беше постигнато споразумение: състезателите ще започнат да се състезават, докато времената за общо класиране се вземат в края на третата обиколка, без бонуси за време за спринтовете след това.

На практика това означаваше, че неутрализираната зона в началото на етапа беше дълга почти 35 км, в който момент цялото състезание беше неутрализирано, но самият етап официално започна.

Всичко това беше малко абсурдно, но поне означаваше, че ездачите и екипите на GC могат да се отпуснат и да оставят тези, които се интересуват от битката за сценични отличия, да се заемат с това.

Така и направиха, с група от 18 надежди, които бързо стреляха отпред, за да изпробват късмета си срещу пелотона, стихиите и пътната настилка.

Сред тях беше Давиде Балерини на Андрони Джокатоли и той надлежно взе първия междинен спринт, за да затвърди третото си място в класирането по точки и общата си победа в състезанието по малки междинни спринтове.

До средата на етапа – макар и в края на само втората обиколка на истинското състезание – Krists Neilands (Израелска колоездачна академия) атакува сам останалата част от отцепилата се група и поведе с около 10 секунди. Пелотонът обаче беше управляван от Quick-Step Floors „Wolfpack“само преди 30 секунди.

До този момент Froome, останалата част от Team Sky и наистина няколко други GC състезатели и отбори бяха изоставени, работата им в това Giro вече беше свършена.

Отцепилите се не работеха заедно по никакъв смислен начин и така Кристофър Юул Йенсен (Mitchelton-Scott) и Viatcheslav Kuznetsov (Katusha-Alpecin) продължиха без тях и с три обиколки преди края поведоха своите бивши спътници с 21 секунди, а бързо движещият се експрес Quick-Step само 10 секунди по-назад.

Обиколка по-късно и само двамата състезатели останаха чисти и само с 8 секунди. До този момент групата на GC беше със 7 минути назад, очевидно просто преминавайки през движенията след 3500 км тежко състезание през последните три седмици.

Quick-Step забави крайния улов за почти още една пълна обиколка и наистина Дженсън и Кузнецов можеха да чуят звънеца за една обиколка до края, когато най-накрая бяха погълнати.

Точно във финалната обиколка Вивиани се уплаши с изпусната верига и изведнъж вратата се отвори за опортюнистично движение отпред. И квартет се засили, за да хвърли заровете, включително спринтьора Дани Ван Попел (LottoNL-Jumbo) и специалиста по часовника Тони Мартин (Katusha-Alpecin).

Но с първоначалното ускорение на Bora-Hansgrohe и Quick-Step Floors, които все повече връщаха Вивиани в позиция, изненадващото откъсване беше върнато навреме и спринтовите влакове заеха крайна позиция.