Giro d'Italia 2019: Роглич печели Етап 9 TT в дъжда, докато Йейтс губи 3 минути

Съдържание:

Колоездач на Jumbo-Visma до 2-ро общо зад Конти, но Саймън Йейтс разочарова при променливо време

Primoz Roglic (Jumbo-Visma) доминира в хълмисто 34,8-километрово индивидуално трасе за часовник в Сан Марино при променливо време, за да спечели Етап 9 от Giro d'Italia 2019 и да направи огромна крачка към общата победа.

Roglic, финиширайки за време от 51 минути 50 секунди, беше единственият от по-късните стартирали, който надмина марката от 52:01, поставена рано от новия световен рекордьор за час Виктор Кампанартс (Lotto-Soudal), който беше оставен да се чуди какво може да е било след неправилна смяна на велосипеда, преди последното изкачване да му отнеме няколко секунди, което може да е направило разликата да бъде първи и втори на линията.

Въпреки това, разочарованието му нямаше да бъде подобно на това, което усети главният претендент Саймън Йейтс (Мичълтън-Скот), чието времево изпитание и обща форма напоследък бяха достатъчно добри, за да се смята за потенциален победител в етапа.

В крайна сметка Йейтс избледня лошо при изкачването до финала, за да загуби повече от 3 минути от Роглич и повече от 2 минути от съперника си в GC Винченцо Нибали (Бахрейн-Мерида), който зае четвърто място ден, точно зад Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Валерио Конти (UAE-Team Emirates) направи достатъчно, за да запази розовата фланелка на лидера в състезанието като цяло.

Как се разви денят

Етап 9 от Джиро 2019 добре записа началната фаза на състезанието преди първия почивен ден утре, тест от 34,8 км срещу часовника осем дни след началото на състезанието с 8,2 км ТТ в Болоня.

Досега Джиро беше малко странно според последните стандарти, по-равномерно и на по-дълги разстояния на ден от последните тенденции, създавайки по-големи от очакваните пропуски в общата класификация въпреки малкото решителни действия сред любими или високи планини, за да ги тествате.

Също така беше по-влажно от всеки Grand Tour в скорошния спомен и дъждът беше важен фактор през по-голямата част от деня отново тук, намалявайки точно когато основните претенденти за GC бяха извън курса, само за да се укрепят отново като финал състезатели, включително лидерът в генералното класиране Конти, се приближиха до финала.

Campanaerts определи времето си, преди някой от тях да е излязъл на курса, след като е поел риска от смяна на мотоциклета за последното изкачване, но не успя да го зачете благодарение на тромаво превключване от механика на отбора.

Преди етапа бяха тримата състезатели, които споделиха подиума в Болоня и повечето от нас смятаха, че днес отново ще се борят за отличия на етапа, а Нибали беше първият, който излезе на трасето, тръгвайки 16 th от края, с Yates 15th и Roglic 12th

Нибали започна нещата стабилно, след което Йейтс премина през първата проверка на времето, като загуби около дузина секунди. Но оттам нататък всичко се обърка за англичанина. Той почти загуби задната част на мотоциклета, заобикаляйки дясна ръка в началото, но загуби най-много време от всичко при изкачването до финала, точно на терена, който всички смятахме, че ще направи най-значимото навлизане.

Нибали, напротив, вървеше все по-добре и по-добре, но все пак завърши с цели 65 секунди по-бавен от изключително впечатляващия Роглич.

Всъщност карането на словенеца беше такова, че той изглеждаше в сериозна опасност да завърши деня отново с розовата фланелка на лидер в генералното класиране, тъй като състезател след състезател излизаше извън времето, необходимо за задържане пред него, тъй като условията се влошиха късно в денят.

На самия maglia rosa, Валерио Конти, се падна да даде време достатъчно бързо, за да държи ездача на Jumbo-Visma на разстояние и да се задържи на розово до края на деня. Но след карането на Роглич днес, може да е само въпрос на време.