Tour de France 2018: Geraint Thomas си осигурява историческа първа победа в Tour като Dumoulin печели Етап 20 на часовника

Съдържание:

Уелсецът се подготвя да стане третият британец, печелил Тур дьо Франс

Герайнт Томас от Team Sky влезе в историята, като стана третият британец – и първият уелсец – спечелил Тур дьо Франс. Остава още един състезателен ден, но освен злополука, последният етап до Париж обикновено е шествие, което няма отношение към крайния изход от състезанието.

Третото място на Томас в днешното индивидуално състезание по часовник беше достатъчно, за да го задържи на върха на GC. Том Дюмулен от Sunweb спечели етапа с време 40'52 , което беше достатъчно, за да си осигури второ място на подиума за общото класиране.

Крис Фрум от Team Sky зае второ място в състезанието по часовник, само една секунда зад Дюмулен, което му помогна да се изкачи на трето място в общото класиране, след като Примож Роглич от Lotto NL-Jumbo загуби 01'11 навреме от Фрум.

Победата на Томас означава, че до края на утрешния ден Team Sky ще спечели шест от последните седем Тур дьо Франс, с трима различни състезатели. Томас е първият от тези ездачи, роден на Британските острови.

История на сцената

Предпоследният етап от Тур дьо Франс 2018 беше последният шанс за съперниците на Sky да объркат плановете на британския отбор за шеста победа в най-голямото колоездачно състезание в света. Винаги щеше да бъде голяма молба.

Етап 20 представи на състезателите 31-километрово изпитание в района на баските в югозападна Франция, на един хвърлей от испанската граница.

Техническият паркур беше изпъстрен с остри завои, къси резки изкачвания и някои стръмни спускания, направени още по-недостатъчни от влажното време. Към края на трасето, участък от 300 метра се увеличи до 20%.

Потенциалът за сривове беше висок.

По обяд (френско време) lanterne rouge Lawson Craddock от EF Education-First Drapac слезе от рампата, за да бъде първият човек на игрището. Със своя досард номер 13, закрепен с главата надолу, както повелява традицията (или суеверието), американецът все още лекуваше счупена лопатка и беше очевидно емоционален, че успя да измине целия път през Турнето.

Geraint Thomas от Team Sky, облечен с жълтата фланелка на лидера, ще трябва да чака още четири часа и 29 минути и 145 състезатели, преди да дойде неговият ред.

Междувременно ранният бенчмарк беше поставен от Майкъл Хепбърн от Mitchelton-Scott с време от 42'15 . Ще минат още няколко часа, преди Марк Солер от Movistar да успее да подобри това време само с пет стотни от секунда.

Soler бързо беше преобърнат от Søren Kragh Andersen (Sunweb), който на свой ред бе изместен на второ място от Michał Kwiatkowski от Sky.

Когато се стигна до претендентите за GC, Дюмулен имаше трудната задача да победи Томас с 02'05 , за да вземе жълтата фланелка. На трето място, Примож Роглич от Lotto NL-Jumbo трябваше да промени Дюмулен с 19 секунди, за да се придвижи на второ място, докато Фрум трябваше да победи Роглич с 13 секунди, за да влезе в челната тройка.

Roglic се оказа големият губещ за деня, губейки омразни секунди от Froome, за да отстъпи третото си място в GC.

Фрум показа мощно представяне, като изпревари времето на Квятковски с невероятните 49 секунди, за да поведе. Въпреки това, Дюмулен успя да победи Фрум с една секунда, за да вземе отличията на сцената.

Въпреки впечатляващото време на Dumoulin, Geraint Thomas не беше за отричане. Уелсецът, който показа такава издръжливост по време на Турнето, доказа силата си още веднъж.

Той се прибра у дома само 14 секунди зад Дюмулен, за да заеме трето място в хронометража, да запази преднината си на GC и да осигури първата победа в Тур дьо Франс за Уелс.