Amstel Gold 2017: Philippe Gilbert го прави отново

Съдържание:

Гилбърт изпреварва Михал Квятковски от Sky за четвъртия си успех в Amstel Gold

Белгийският шампион Филип Жилберт продължи сензационното си начало на 2017 г., като спечели победа в 52-то издание на Amstel Gold, четвъртата му победа в събитието.

Гилбърт, каращ за Quick-Step Floors, изпревари Михал Квятковски от Team Sky до линията, след като двойката се изплъзна от малка група състезатели на последното изкачване за деня, Bemelerberg.

Швейцарецът Майкъл Албасини от Orica-Scott завърши трети 10 секунди по-късно, изпреварвайки Натан Хаас от Dimension Data от Австралия и испанския шампион Хосе Рохас от Movistar.

Продължава богатата вена на форма на Гилбърт през 2017 г., която вече го видя да спечели обиколката на Фландрия и Three Days of De Panne и завърши втори на E3 Harelbeke и Omloop Het Nieuwsblad.

Грег ван Авермат от BMC, фаворитът преди състезанието и победител в Париж-Рубе, не успя да изпълни ключовите ходове на състезанието по-рано на Круисберг и Койтенберг и завърши в това, което остана от главния поле малко повече от минута.

Организаторите на състезанието разтърсиха маршрута Amstel Gold за 2017 г., като финалът вече не идваше веднага след последното изкачване на Cauberg.

Идеята беше да се насърчи по-отворено състезание в последния час от състезанието, вместо основните играчи да държат всичко в ръцете си за финала.

Със сигурност проработи.

12-man break

Първоначалното действие беше доминирано от пробив от 12 човека, който се събра през първия половин час и остана чист до около 200 км.

В групата бяха Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Stijn Vandenbergh (AG2R-La Mondiale), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Tim Ariesen (Roompot), Nikita Stalnov (Astana), Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Johann Van Zyl (Dimension Data), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Pieter Van Speybrouck (Wanty-Groupe Gobert), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF), Fabien Grellier (Direct Energie).

Разликата нарасна до около осем минути, преди BMC отрядът на Van Avermaet да вземе нещата в свои ръце и да започне отново да навива пробива.

С разликата, която беше намалена до под минута, Грелие направи соло опит за слава и оцеля сам над върха на Гулперберг с 44 километра преди да бъде навит.

Това събра полето отново заедно преди квартет от трудни изкачвания, които изглеждаха да разделят претендентите от също-рановете: Круисберг, Ейзербосвег, Фромберг и Койтенберг.

Tiesj Benoot беше първият, който изпробва късмета си, ездачът на Lotto Soudal се измъкна ясно, когато по-стръмните наклони на Круисберг се завзеха.

Забележително е, че Гилбърт беше първият на волана, последван от Серхио Енао от Sky, но Ван Авермат пропусна хода.

С изкачванията на Eyserbosweg и Fromberg, последващи в бърза последователност, беше борба за стартиране на каквото и да било организирано преследване.

Гилбърт и компания пристигнаха на брутално стръмната връх Койтенберг с около 15 секунди преднина и това беше достатъчно близо, за да могат Ван Авермат, Михал Квятковски от Sky и Алехандро Валверде от Movistar да се опитат да си проправят път.йени

Team Sky дубъл

Образ
Образ

Но Квятковски беше единственият, който успя да осъществи контакт, присъединявайки се към съотборника си Хенао, за да даде на Team Sky двама състезатели във водещата група.

Останалата част от групата се състоеше от Гилбърт, Майкъл Албасини (Orica-Scott), Нейтън Хаас (Dimension Data), Хосе Рохас (Movistar) и Джон Изагере (Bahrain Merida).

Когато прахът се утаи преди последното каране нагоре по Кауберг със 17 км до края, водещата група от седем остана да защитава разлика от 20 секунди спрямо група за преследване с подобен размер, включваща Ван Авермат и Валверде.йени

Но с няколко пътници също в групата, които не желаят да работят срещу съотборниците си в предната група, разликата се увеличи до 30 секунди в долната част на Cauberg и 40 секунди в горната част.

Последното изкачване за деня, Бемелерберг, веднага видя фойерверки от Квятковски, който направи голям тласък, който бързо беше покрит от Гилбърт.

След това самият Гилбърт беше този, който направи ход, който видя ясна дневна светлина между двойката и техните бивши спътници.

Оттук нататък беше просто въпрос кой от тези бивши победители, бивши световни шампиони и победители на паметника за 2017 г. ще надделее.

Kwiatkowski беше първият, който влезе в спринта за линията, като заобиколи Гилбърт и отвори нещо, което изглеждаше като предимство за спечелване на състезанието.

Но тъй като финалът нагоре също беше в блок насрещен вятър, Гилбърт успя да се върне отново и в крайна сметка спечели удобно.