Стартира Тур дьо Франс: История на противоречиви дисквалификации

Съдържание:

Изпращането на Питър Сейгън у дома е само последното в историята на спорни уволнения от турнето

Тур дьо Франс за 2017 г. на Питър Сейгън приключи, като в този процес сложи край на шансовете му да изравни шестте поредни победи на зелената фланелка на Ерик Забел.

Справедливо е да се каже, че не всички са съгласни с решението за дисквалифициране на словака, но далеч не е първият път, когато официалните лица на Тура вземат противоречиви решения, които са коствали на състезателите мястото им в пелотона на Тура. Не че това ще накара Сейгън да се почувства по-добре, разбира се…

Почти всички, Tour de France от 1904 г

Мотори, влакове и автомобили

Феновете на колоезденето от ерата на Ланс Армстронг са свикнали да преглеждат оригиналния списък с резултати, за да открият евентуалния победител в Тур дьо Франс.

Въпреки това, за да намерите победителя във второто издание на състезанието, трябва да погледнете впечатляващите пет места надолу във временното класиране. Състезанието от 1904 г. беше изпълнено с измама, побоища и широко разпространен саботаж.

Маскирани нападнаха лидерите по време на първия етап. Пирони и стъкла бяха разпръснати многократно по пътя. И тълпата трябваше да бъде разпръсната от въоръжени служители. Нито едно от тези събития обаче не доведе до изгонване на ездачи.

Вместо това, по време на състезанието девет колоездачи бяха обвинени, че са карали влакове или са прикачили асансьори в коли. Тъй като състезанието беше почти отменено, последващо разследване дисквалифицира всички победители в етапа заедно с първите четирима завършили.

Това остави петия Анри Корне, тогава на 19 години, като победител.

Мишел Полентие, Тур дьо Франс 1978

Чанта пишман

Белгийският национален шампион Мишел Полентие влезе в Тур дьо Франс през 1978 г., след като спечели общото класиране на Джиро д'Италия от предходната година.

Нещата изглеждаха добре за подобно постижение във Франция, когато победа на Alpe d'Huez го постави в жълтата фланелка в края на етап 16.

Въпреки това, етапната му победа също го насочи към допинг тест. За щастие Полентие беше дошъл подготвен с презерватив, пълен с чужди течности, скрит под състезателната му фланелка.

Всичко вървеше добре за притеснения от амфетамини ездач, докато негов колега тестван започна да има проблеми със собствения си апарат (той по подобен начин се опитваше да заблуди служителите, като използва чужда урина).

Неизправността доведе до разкриването на хитростта на ездача и това подтикна подозрителните служители да накарат Полентие също да вдигне фланелката си, разкривайки подобна система.

И той, и Полентие бяха изгонени, оставяйки Бернар Хино да спечели състезанието.

Стивън Рош и Урс Цимерман, Тур дьо Франс 1991

Пропуснати стартове и страх от летене

Докато часовникът тиктакаше към определеното им начално време на Етап 2 от Обиколката от 1991 г., отборно състезание по часовник, отборът на TonTon Tapis седна на стартовата линия, като един от тях очевидно отсъстваше – лидер на отбора Стивън Рош.

Объркване във времето означаваше, че Roche закъсня да започне, а по това време останалата част от екипа вече беше на път.

Roche измина трасето от 36,5 км сам, но късният му старт го изкара извън ограничението за време, което доведе до елиминирането му. Рош обжалва решението, но комисарите на състезанието нямаха нищо от него и победителят от Тура от 1987 г. се прибираше у дома.

През същата година бившият финиширал на подиума Урс Цимерман също беше изхвърлен от състезанието, защото отказа да се качи на самолет. Организаторите на състезанието бяха предвидили циркът на Тура да направи трансфера от Нант до По между етапите със самолет, но Цимерман – известен с дългогодишния си страх от летене – отказа да се качи и стигна до там с алтернативни средства.

След това несимпатичното жури на състезанието го дисквалифицира, но заплахите за бойкот от други състезатели в подкрепа на популярния швейцарец доведоха до възстановяването му и Цимерман завърши на 116-то място в Обиколката.

Марк Реншоу, Tour de France 2010

Образ
Образ

Задник сериозно

Обикновено спокойният и събран Марк Реншоу загуби главата си, докато работеше като водещ човек за Марк Кавендиш по време на Етап 11 от турнето 2010.

Renshaw направи изключение от собствения водещ човек на Тайлър Фарар Джулиан Дийн, който ненужно нахлу в него при подхода към линията.

Renshaw беше изпратен вкъщи за недискретността си, като официалният представител на състезанието Жан-Франсоа Пешо каза: „Действията му са ясни за всички. Това е състезание с велосипеди, а не гладиаторска арена.“

Поне Кавендиш спечели сцената.

Едуардо Сепулведа, Тур дьо Франс 2015

Скъпо пътуване с такси

От всички изброени тук състезатели, Едуардо Сепулведа е може би най-безупречният за изхвърлянето си от Обиколката.

Заемащ 19-то място в генералното класиране след 13 етапа от Обиколката през 2015 г., нещастният аржентинец скъса веригата си при изкачване по време на Етап 14. Въпреки че Сепулведа кара за малко известния отбор Bretagne-Séché Environnement, отборната кола на друг френски отбор Ag2r-La Mondiale любезно му се притече на помощ.

С безмоторния Sepulveda, седнал пуст в задната част на колата на AG2R-La Mondiale, автомобилът на собствения му отряд пристигна на мястото, паркирайки на 100 метра нагоре по пътя.

Автомобилът AG2R любезно откара Сепулведа до колата на собствения му отбор, където му беше даден резервен мотоциклет и той го изпрати.

Въпреки това, журито на състезанието реши, че той е изминал част от трасето не със собствени сили, и видя го изхвърли от състезанието същата вечер.