Giro d'Italia 2019: Паскал Акерман печели мокър и див спринт на етап 5

Съдържание:

Паскал Акерман спечели спринта за етапни отличия, но поради времето GC времената бяха взети на 10 км. Снимка: RCS/Giro d'Italia

Паскал Акерман спечели Етап 5 от Giro d'Italia 2019 в спринтов финал, който не оказа никакво влияние върху общото генерално класиране. Акерман беше най-силният в спринта и също така отчете най-доброто време за усилията си, за да спечели втората си етапна победа в състезанието и да увеличи преднината си в класирането по точки.

Радостта, показана от Акерман и неговите съотборници от Bora-Hansgrohe, когато той излезе на сцена, прави победата още по-добра.

Времето за GC беше неутрализирано при първия път през финалната линия, с още 10 километра за състезание, поради особено лошото време и коварните пътни условия през целия ден на състезанието.

Спринтьорите бяха оставени да се борят за отличията на етапа, докато претендентите за GC и техните отбори се пазят от пътя. След Акерман над линията беше Фернандо Гавирия (UAE-Team Emirates), който беше първи, но не успя да удържи късния прилив на големия германец.

В резултат на ефективната пълна неутрализация за розовата фланелка, Примож Роглич (Jumbo-Visma) остава начело в състезанието, а останалата част от топ 10 зад него е непроменена.

Giro d'Italia 2019 Етап 5: Лека нощ, г-н Том, ще се видим през юли?

Голямата новина за деня беше, че генералният победител за 2017 г. и любимец на феновете Том Дюмулен (отбор Sunweb) се отказа от състезанието в рамките на първите два километра.

Нараняванията, които получи на предишния етап, най-вече увреждането на лявото му коляно, се оказаха твърде болезнени, за да продължи. Шансовете му в GC, с изключение на представяне като това на Froome миналата година, така или иначе изглеждаха изчерпани, тъй като той загуби четири минути, накуцвайки до линията на етап 4.

Всичко е наред, Dumoulin ще се възстанови напълно преди Тур дьо Франс и ще предизвика контрола на Team Ineos в най-голямото състезание в колоезденето.

Съотборникът на Дюмулен Луис Вервеке се опита да придаде сребърна подплата на облаците на отбора, като влезе в отцепването за деня, където към него се присъединиха Мигел Флорез (Андрони Джокатоли–Сидермек), Енрико Барбин и Умберто Орсини (Бардиани-CSF), и Иван Сантаромита (Nippo Vini Fantini Faizane).

Вервеке атакува спътниците си, за да спечели максимален брой точки при единственото класифицирано изкачване за деня (може да има още две по-рано през деня) и след това продължи соло с около 52 км, за да стигне до финалната линия.

Въпреки усилията им, на нито един от ездачите отпред нямаше да бъде позволено да стигне до финалната линия. UAE-Team Emirates, в своите неподходящи дъждовни якета, наблюдаваха предната част на пелотона и намалиха самотната преднина на Veraeke до 11 секунди с 23,5 км до края.

В този момент белгиецът се изправи и разбра, че денят му е приключил. Слаба утеха за загубата на техния лидер на екипа, но поне Team Sunweb получи известно време за телевизия и няколко KOM точки.

Първият път през финалната линия, когато бяха взети времевите интервали на GC, даде на пелотона и зрителите визуализация на финалната права и нейните масиви от локви и стояща вода. Роглич беше втори след своя съотборник, знаейки, че всичко, което трябва да направи сега, е да продължи да върти педалите за местната обиколка и лидерството му в състезанието ще бъде потвърдено за още един ден.

Предната група моментално оредя, тъй като всеки, който не искаше да се включи в триатлона, спринтът изглеждаше вероятно да бъде изправен и образува рядко групето. Рядък, защото съдържаше всички с някаква надежда да спечелят това състезание като цяло.

10-километровата местна обиколка беше изцяло за влаковете на спринтьорите.