Алис Барнс и Алекс Даусет спечелиха британския национален шампионат по часовник

Съдържание:

Триумф на двойки на техническото игрище Norfolk. Снимка: TDW Sport

Алис Барнс и Алекс Даусет бяха короновани за национални шампиони по часовник в Сандрингам, като и двамата победиха силни съперници - включително в случая на Алис собствената й сестра - и взеха фланелките.

Състезание за мъже: Шеста победа за Dowsett

Стартирайки и завършвайки в Кралското имение в Сандрингам, трасето за мъже от 25,9 мили се насочи към морето близо до Докинг. Не беше особено подходящ за бързи времена, включваше няколко малки удара и много технични завои, но беше свободен от ветровете, които някои очакваха.

Въпреки липсата на телевизионно отразяване, стартовият лист при мъжете се похвали с множество професионалисти с висок профил. Сред тях бяха Иън Станард и Оуейн Доул (отбор Ineos), Джонатан Дибен (Madison Genesis), Стив Къмингс (Dimension Data) и Джон Арчибалд (Ribble Pro Cycling).

Със защитаващия титлата си Герейнт Томас, който се готви за Тур дьо Франс, това остави Алекс Доусет и Хари Танфийлд (Катуша-Алпесин) като най-високо класираните защитаващи ездачи.

С публикуваните времена, които се доближаваха до границата от под 50 минути през целия следобед, Къмингс беше първият, който падна. Двойният шампион от 2017 г. обаче беше незабавно изместен от Арчибалд, който в процеса си гарантира поне класиране на подиума.

Това остави само съотборниците Доусет и след това Танфийлд да завършат. Първият Доусет се промъкна с 6,8 секунди пред Арчибалд. След като сега само Танфийлд е на трасето, времето на Доусет от 49:25 дойде и си отиде, осигурявайки на човека от Есекс невероятна шеста победа в Националния шампионат.

Тъй като Танфийлд в крайна сметка завърши малко извън топ 10, това остави среброто на Арчибалд и бронза на Къмингс.

Състезание за жени: сестрите Барнс си разменят фланелката

Вземайки по-кратко трасе от 17 мили, състезанието за жени привлече ездачи, включително Сара Стори (Storey Racing), Елизабет Банкс (Бигла), Кейти Арчибалд и Неа Еванс (Team Huub), Хейли Симъндс (BTC City Ljubljana), заедно със сестрите Хана и Алис Барнс (Canyon-Sram) стигнаха до стартовата линия.

Както в състезанието при мъжете, двама съотборници тръгваха последни. В този случай братя и сестри и подобни фаворити, Хана и Алис Барнс.

Когато състезанието достигна кулминацията си, Симъндс седеше на горещия стол, а само сестрите Барнс останаха да финишират. Което означаваше, че ездачката на BTC City Любляна получи гарантиран медал, тя се изплъзна с едно място назад, тъй като Алис Барнс се състезава у дома с 14.909 секунди преднина от времето си.

Това остана само Хана да завърши. Гледайки пътя за шампионската фланелка, в този случай тя успя да постигне само третото най-добро време. В крайна сметка финишира на 32 секунди зад сестра си и на 15 секунди зад Симъндс.

Обяснявайки своето каране, след като закопча ципа на шампионската фланелка, освободена от сестра й, Алис обясни: „Бях изкормена, че спечелих две четвърти места на Европейските игри тази седмица. Исках да компенсирам това тук.

'Не бях виждал курса до тази сутрин. Следвах едно от момчетата U23 наоколо и добих представа за това със състезателно темпо. Наистина съм щастлив… Нямам търпение да си взема костюма.’