Giro Rosa 2019: Доминиращият Annemiek van Vleuten запазва титлата

Съдържание:

Холандка постигна две победи от две години в най-престижното етапно състезание за жени

След 10 изтощителни етапа в Северна Италия, Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) стана първият последователен победител в Giro Rosa от 2012 г. насам, добавяйки фланелката на планините към палмейрите си, като същевременно запази генералното състезание и класификации по точки, които тя спечели през 2018 г.

Двукратната победителка Анна ван дер Брегген (Boels-Dolmans) стана втора, докато Аманда Спрат (Mitchelton-Scott) се бори трудно да се присъедини към своя съотборник на подиума на трето място.

Juliette Labous (Team Sunweb) дойде на 11-то място, с 9 минути 51 секунди изоставане от победителя, за да спечели класирането на младия състезател. Бившата подгласничка Елиза Лонго Боргини (Trek-Segafredo) взе петата и последна синя фланелка като най-добър италиански ездач.

Състезанието започна в северозападна Италия с 18-километрово отборно състезание по часовник, което бе спечелено удобно от Canyon-Sram пред Bigla и CCC Liv, поставяйки надеждата за GC на Canyon-Sram Katarzyna Niewiadoma в розово след първото ден.

Полската състезателка успя да задържи своята Maglia Rosa, след като във втория етап състезателите се справиха със сравнително кратък, но хълмист етап, който завърши на тестово изкачване от 7%. Холандката Marianne Vos (CCC-Liv) изпревари Van Vleuten през деня, а Lucinda Brand (Team Sunweb) остана трета, за да го превърне в изцяло холандска афера.

Вос се удвои на Етап 3, за да вземе втората си победа в състезанието, изпреварвайки Луси Кенеди (Мичълтън-Скот) - която вече беше вдигнала ръце в знак на празнуване - на линията след 104 км каране. Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla Pro Cycling) състави подиума за деня, тъй като Niewiadoma запази лидерството в общото състезание.

Само ден след странните неволи на Кенеди на финалната линия, светкавица удари два пъти, когато Надя Куалиото вдигна ръце в знак на празнуване, само за да бъде изпреварена от бъдещата победителка в етапа и отцепила се спътница Летиция Боргези (Аромиталия-Басо-Ваяно). Chiara Perini от Bepink, която също се откъсна за деня, завърши трета. Няма промени в първите GC места след Етап 4.

Етап 5, пренасочен след свлачища, което означаваше, че ездачите вече няма да финишират на Passo di Gavia, беше доминиран от Van Vleuten, чиято атака на последното изкачване за деня беше наречена „извънземна“от съперника Borghini. Удивителната атака означаваше, че тя завърши с почти три минути преднина пред съперничките си и беше достатъчно, за да я изстреля начело в състезанието, сега с 2 минути и 16 преднина от Niewiadoma, която завърши трета през деня, а Бранд беше точно пред нея за второ място.

Van Vleuten разшири хватката си в генералното класиране със силно представяне на етап 6 на индивидуалното изпитание по часовник, като постави време с 53 секунди по-добро от Anna van der Breggen (Boels-Dolmans) на секунда и с 1 минута 48 по-добро от Borghini на трето място.

Холандските съвършенства продължиха да се показват в своята цялост, като Мариан Вос взе още една етапна победа, в която нейният сънародник Ван дер Бреген стана втори, а Боргини стана трети. Холандският лидер за една нощ Van Vleuten завърши средния планински етап четвърти, за да запази преднината си.

Етап 8, най-дългият етап от 30-ото издание на най-престижното етапно състезание в колоезденето за жени, видя британката Лизи Банкс (Bigla Pro Cycling) да проправи соло своя път към победата, след като започна атака от малката си отцепила се група. Нейната съотборничка Лия Томас спринтира 30 секунди по-късно, за да заеме второ място пред Сорая Паладин (Але-Чиполини). Нито един от отцепилите се ездачи не беше заплаха за GC и Van Vleuten запази лидерството в общото състезание от Van der Breggen и Niewiadoma, какъвто беше случаят от Етап 6.

Предпоследният етап видя ездачите да се изправят пред труден ден в планината, където първите двама в състезанието се измъкнаха в търсене на етапна победа. Ван дер Бреген спечели, но успя да отнеме само 17 секунди от съперничката си в генералното класиране Ван Флойтен, недостатъчно, за да намали сериозно преднината й. Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv) зае трето място на сцената, докато Amanda Spratt изпревари редица състезатели, за да се отправи към последния ден на виртуалния подиум.

Състезанието завърши с равен етап до Удине и забележителна четвърта победа за Вос, която показа доминацията си, като победи Бранд и Лоте Копецки (Lotto-Soudal) във финала на спринта.

Вземайки преднина от 4 минути и 11 секунди във финалния ден, Van Vleuten удобно защити предимството си от Van der Breggen, тъй като първите три останаха същите, а Spratt си осигури мястото на подиума.

В интерес на истината, когато Van Vleuten поведе в състезанието - и точки и планински класификации - след забележителната си солова победа на етап 5, тя никога не изглеждаше като уловена и победата й на следващия ден в TT само затвърди този факт; холандската ездачка беше в класа си.

Въпреки това, след успешна защита на титлата си, 36-годишната побърза да похвали съотборниците си Мичълтън-Скот: „В еднодневно състезание може би ще можете да спечелите сами, Giro d'Italia вие не мога.

'Не са само състезателите, но имате нужда и от персонала, взехме го много сериозно и може би това е една от тайните, дойдохме тук като най-добре подготвения отбор и това се отплати.'