Световно първенство: Ван Влеутен печели елитната титла при жените с невероятна соло атака на 105 км

Съдържание:

Холандците печелят три поредни световни титли, тъй като Van Vleuten показва перфектно представяне

Annemiek Van Vleuten направи едно от най-великите изпълнения в съвременната история на световните първенства със 105 км соло атака, за да спечели елитното шосейно състезание за жени в Харогейт.

Холандката се движи по склоновете на Лофтхаус след само 45 км състезания, пресичайки линията за първата си фланелка с дъга за шосейно състезание на 148-километровото трасе.

Van Vleuten в крайна сметка финишира с категорични 2 минути 15 секунди пред сънародничката си и защитаваща титлата си Anna van der Breggen, за да завърши 1-2 за Холандия. Австралийката Аманда Спрат зае трето място.

Chloe Dygert-Owen от САЩ направи най-добрия опит да преследва Van Vleuten през последните 35 км, но в крайна сметка се изчерпа, като накрая завърши точно пред подиума на четвърто място.

Победата видя Ван Влойтен да добавя титла в световното шосейно състезание към двете си съществуващи титли в изпитанията на часовник, а холандците си осигуриха трета поредна женска фланелка с дъга.

V ден на Ван Флойтен

Проливният дъжд от по-рано през седмицата беше намалял за елитните жени, когато напуснаха Брадфорд на слънце.

Падането на флага подтикна към бързо състезание от самото начало. Подреден холандски отбор - включващ хора като защитаващия титлата си Ван дер Бреген и бившите шампиони Шантал Блаак и Мариан Вос - незабавно завъртя винта, нанизвайки пелотона по неравния терен.

Групата обаче беше заедно, когато се удари в базата на Lofthouse след 45 км с домакинския отбор, Великобритания, начело.

Това беше, докато Ван Влойтен, все още страдаща от загубата на титлата си в часовото изпитание по-рано през седмицата, започна огромна атака по най-стръмните склонове на изкачването. Lizzie Deignan първоначално я последва, но накрая пусна волана.

Deignan се опита да атакува отново, последван от италианката Elisa Longo-Borgihni. Нито един от двамата не можа да се привърже към Ван Флойтен и в крайна сметка се установи в невероятно силна група за преследване, включваща Ван дер Бреген, Спрат, Сесили Утруп Лудвиг от Дания и Дигерт-Оуен.

Това беше със 105 км до края, когато Ван Влеутен предприе своя ход, идеален сценарий за холандците, които имат ездачи във всяка група на пътя.

Силата на Ван Флойтен си пролича, когато тя изостана от 90 секунди в първоначалната група за преследване и повече от три минути в главния пелотон, което изглеждаше така, сякаш денят е свършил за фланелката с дъгата.

Усещайки, че изоставането на Van Vleuten става опасно, Deignan ускори при съпротивление нагоре в последните 55 км. Това създаде проблеми на някои, но в крайна сметка цялата група се върна на волана.

Също така имаше малък ефект върху намаляването на разликата спрямо Ван Флойтен, която, ако не друго, бавно се увеличаваше. Приближавайки финалната верига Харогейт, разликата се увеличи до две минути, когато започна сътрудничеството на групата за преследване.

Влизайки във веригата, Dygert-Owen се ангажира с някои големи атаки. Първо тя отблъсна Дейнян и след това вдигна рамене срещу Ван дер Бреген, Спрат и Лонго-Боргини.

Това беше подла атака, но в крайна сметка ход, който изпразни резервоара и я видя хваната и изпусната от Ван дер Бреген и Спрат, успявайки да се задържи на четвърто място до края.

Ван Влойтен, междувременно, караше до съвършенство и в крайна сметка пресече линията съвсем сама за може би най-голямата победа в славната си кариера.