Том Пидкок изненадан да стане „вторият най-добър в света по велокрос“

Съдържание:

20-годишният завърши втори в елитното Световно първенство по велокрос зад Матийо ван дер Поел

Том Пидкок изрази шока си от това, че е станал „вторият най-добър в света по велокрос“, след като взе среброто след Матийо ван дер Поел на Световното първенство.

20-годишният кара експертно състезание в своя дебют на елитно ниво, като отблъсква белгийския отбор и заема второ място за деня, завършвайки зад трикратния шампион Ван дер Поел.

След пресичане на финалната линия в Дуфендорф, Швейцария, Пидок разказа как резултатът е надхвърлил очакванията му, влизайки в шампионата.

'Честно казано, не мислех, че ще бъда толкова силен. Знаех, че този курс и тези условия ще ми допаднат. Беше невероятно“, каза Пидкок.

'Днес съм вторият най-добър в света по велокрос. Нереално е. Матийо е един от най-добрите състезатели в света и аз бях втори след него днес. Невероятно е.'

Докато Ван дер Поел избяга с категоричната си преднина още от първата обиколка, Пидкок се бори силно в първите обиколки заедно с белгийската четворка Майкъл Вантурнут, Тоон Артс, Ели Изербит и Уот ван Арт.

На калното, технично трасе Пидкок започна остра атака в третата обиколка от седем, за да се дистанцира от останалите. Първоначално Iserbyt последва атаката, преди да слезе.

Pidcock упорства в усилията си, като в крайна сметка пресече финалната линия 1 минута 20 секунди зад Ван дер Поел и 25 секунди пред Артс, който завърши подиума.

Неговият резултат позволи на Великобритания да спечели първия си елитен медал по велокрос за мъже. Това беше и първият елитен британски медал на световното първенство по велокрос след бронза на Хелън Уайман в Хугерхайде през 2014 г.

Pidcock си осигури първия елитен медал от Световното, въпреки че все още има право да се състезава в категория под 23 години. Въпреки това, след като спечели титлата до 23 години миналия сезон, Пидкок реши да скочи до елитното ниво, за да се състезава срещу най-добрите в света. Това беше решение, което според Пидкок се оказа правилно.

"Можех да остана в U23, щеше да е по-лесно, но в крайна сметка съм на подиума сред елита, това е много приятно", обясни Пидкок.

'Също така е странно, защото бях болен цяла седмица. От вторник не съм карал наистина, но може би беше добре за мен. Може би трябва да боледувам по-често.'

По-рано през уикенда британката Ана Кей осигури единствения друг медал, като взе бронз в състезанието за жени до 23 години след французойката Марион Рибероле и унгарката Ката Вас.

Изображение: Trinity Racing