Кой ще спечели Тур дьо Франс 2019? Нямаме представа

Съдържание:

Тазгодишното състезание беше празнуване на неочакваното, с всички ключови моменти, генерирани от самото състезание

Почивният ден, подобно на всички останали части от Тур дьо Франс, е много по-проста перспектива за тези, които гледат Турнето, отколкото за тези, които го карат.

За тях това е почивка и възстановяване, опитвайки се да намерят малко спокойствие в лудостта на триседмичния разтърсващ се цирк, който е Grand Boucle.

За нас, и особено в последния почивен ден от турне, за което все още трябва да се борим, става въпрос за ровене из пепелта, гледане на формата, погледа в очите и наклона на рамене, тъй като претендентите прекрачиха границата през последните няколко дни.

Става дума за разглеждане на всички малки детайли и съображения, сумиране на всичко и отговор на въпроса, който всеки си задава в последния почивен ден от тази обиколка: кой ще спечели Тур дьо Франс 2019?йени

И никога не ни е доставяло по-голямо удоволствие да дадем отговора „Нямаме представа.“

Не е поради липса на опити, за да бъде ясно. Но ден след ден, всеки път, когато изглеждаше, че се появява някакъв основен разказ, който да определи как ще бъде решено турнето през 2019 г., нещо се случва, за да разтърси нещата и да предложи изцяло нов набор от възможни резултати.

Това е като сложен и постоянно променящ се калейдоскоп от възможности, чиито движещи се части се пренареждат ежедневно, докато си проправят път през френската провинция.

Най-хубавото е, че почти всички ключови моменти, които определят тазгодишната обиколка до момента, са генерирани от самото състезание. Да, някои от приказките, които се говориха за това турне, бяха за невъзможността Крис Фрум да го спечели.

Но успех, като чуете буквално едно споменаване на името на Фрум по склоновете на Planche des Belles Filles (където той е победител в предишен етап), или на финалната линия след изпитанието за време в По, или на върха на могъщият Турмале след съботния френски едно-две.

Претеглени

Точно така трябва да бъде, разбира се, но твърде често най-голямото състезание в колоезденето е изглеждало твърде силно обременено от собствените си сметки, твърде ограничено от възприеманата нужда от точно такъв вид разказ, че тазгодишното състезание се е провалило толкова славно да отговарят на.

Върнете се обаче към тези ключови моменти и също така си струва да споменем, че тази година идват от изненадващо широк набор от източници. Изглежда подходящо да започнем със самия Жулиан Алафилип, който носи жълтата фланелка. Малцина от нас наистина смятаха, че френското динамо Deceuninck-QuickStep все още ще бъде в жълто в този момент, без значение със сравнително прилична разлика. Буквално никой от нас не го е успял да спечели петъчния часовник, а след това да завърши втори на Tourmalet ден след това.

Thibaut Pinot спечели този етап, разбира се, което беше големият момент на състезателя на Groupama-FdJ от Турнето през 2019 г. досега. Но вероятно второто му място вчера след Саймън Йейтс може да се окаже още по-значимо, като се има предвид времето, което спечели на другите GC претенденти.

След това има Geraint Thomas, защитаващият титлата си от Team Ineos. Въпреки всички похвали, които Алафилипе спечели на Planche des Belles Files за дръзката си и неочаквана късна атака от пелотона, кой беше единственият състезател, който всъщност го хвана и дръпна напред до финалната линия? Точно така, беше Томас.

Томас: Опасен и човешки

В първия си опит, тазгодишният защитаващ шампион успя в нещо, което обичайният носител на номер 1 на Тура никога не е успявал, а това е да изглежда едновременно опасен и човешки.

Не знаете какво ще направи след това и каквото и да е то може да не проработи, но искате да го гледате как опитва и в двата случая. Това не е пренебрежение нито към Крис Фрум, нито към Team Ineos, това е просто анализ на това, което направи тазгодишната Tour de France толкова освежаващо различна от най-новите издания на състезанието, в което Froome (и бившият Team Sky) доминираха.

С оставащите шест етапа от Турнето – или четири, ако пренебрегнете шествието от последния ден и утрешния плосък етап около Ним – всеки от тези три е надежден победител. Алафилипе вероятно или ще удържи храбро, за да спечели обиколката, или ще избухне напълно на някой от големите планински етапи. Пино има високите планини, които очаква с нетърпение, и по-силен отбор зад себе си от своя сънародник. Но има чувството, че Томас все още не е дал абсолютния си максимум и все още има по-силен отбор от Пино.

Което изглежда като очевидна точка – добре, вероятно е отдавна закъсняло, ако сме честни – да споменем Еган Бернал от Ineos, младият колумбиец, който все още е пети в общото класиране, само на 122 секунди от жълтата фланелка и много все още потенциален победител. И докато сме при това, Emanuel Buchmann на Bora-Hansgrohe е само 12 секунди по-назад на шесто място.

И ние дори не споменахме Steven Kruijswijk от Jumbo-Visma, който всъщност е над двамата и дори над Pinot в общото класиране, заемайки чисто трето място в общото класиране, 1:47 по-назад от Alaphilippe и само 12 секунди зад Томас.

Споменахме ли, че обаждането до тази обиколка беше невъзможно?

Крайната съдба на тазгодишната жълта фланелка ще се сведе до три последователни етапа в Алпите: 207-километровото бягане в четвъртък до Валоар, включващо изкачванията на Изоард и Галибиер; Изкачване на висока надморска височина в петък до Tignes, който е на върха на 2770 м Изеран; и съботния 131-километров етап 20, кулминиращ в бруталното 33,5-километрово изкачване до финала във Вал Торенс.

Присъствието на Бернал в първите шест може да се окаже ключово, тъй като означава, че Team Ineos са единственият отбор с две опции за GC, които влизат в решаващата фаза на състезанието. Дори тогава това не им дава непременно предимство, както доказа вчерашният етап, когато Томас се сдържа на последното изкачване, за да избегне работа срещу Бернал, който беше напред, и така загуби време от Пино.

Победа скрито?

Досега Buchmann и Kruijswijk са направили забележително малко в сравнение с това да допринесат за високата си обща позиция. Те се възползваха от подкрепата на силни отбори, не направиха никакви грешки или загубиха сериозно време, когато това имаше значение, и последователно завършваха около топ състезателите на GC ден след ден.

Но те също успяха да участват в почти нула ключови моменти в състезанието досега и са вдъхновили малко, ако изобщо има заглавия.

Странно е в тази най-изненадваща и забавна обиколка, че не един, а двама ездачи могат да се включат в толкова силно състезание за победа основно само чрез стелт.

Но тогава, няма ли Kruijswijk или Buchmann да се очертаят като победител в обиколката, да бъдат най-добрите в неочакваните разкази? Напълно възможно. Но засега няма да мислим за това твърде внимателно – кой знае какви изненади още ни очаква Тур дьо Франс през 2019 г. от сега до неделя?