Световно първенство 2019: Млад американец се стреми към самостоятелна победа в шосейно състезание за юноши

Съдържание:

Quinn Simmons продължи дълго и никога не изглеждаше, че ще отстъпи предимството си по пътя към спечелването на шосейното състезание за юноши. Снимка: SWPix.com

Куин Симънс (САЩ) спечели шосейното състезание за юноши на Световното първенство. Младият американец победи при неблагоприятни условия, при които много състезатели излизаха на асфалта.

С италианеца Алесио Мартинели на второ място и друг американец, Магнус Шефилд, на трето място, състезателите от тези две нации оживиха състезанието.

След като не успя да спечели медал в по-ранното състезание по часовник, където много го харесваха, победата ще дойде като облекчение за 18-годишния Симънс. Това се случи след един трескав ден, в който както неутралната служба, така и колите на лекарите вършеха оживена работа.

Изминавайки 148 км от Ричмънд до Харогейт, ездачите на възраст между 17 и 19 години се сблъскаха с периодичен дъжд и мокри пътища. С 2171 метра изкачване, по-голямата част от това се случи преди ездачите да ударят първата от трите вериги около Харогейт.

Въпреки това, с британския състезател Макс Уокър, който висеше отпред като единственият остатък от ранна почивка и пълната сила на американския и холандския отбор, които го преследваха, множество катастрофи извадиха много състезатели от състезанието много преди да стигнат до там.

С Уокър най-накрая хванат на около 60 км от финала, състезанието достигна своята финална фаза. Веднага след като уловът беше направен, двамата американци - Симънс и Шефийлд - изстреляха, а компания им придружиха британецът Луис Аски, испанецът Карлос Кано Родригес и Павел Битнер от Чехия.

Сега само с около 30 ездачи, останали след тях, отне известно време преди Италия и Германия да се съберат, за да поемат преследването. Смесени сред тях, останалите британски ездачи вършеха страхотна работа, като контролираха групата и едва доловимо прекъсваха преследването.

Въпреки усилията им, следните ездачи в крайна сметка се озоваха на близко разстояние от прекъсването. Тогава Симънс реши да тръгне за втори път.

Когато дъждът започна да вали, изтощените преследвачи изглеждаха нежелани да продължат след него, оставяйки Симънс свободен бързо да натрупа 30-секундно предимство.

Навлизайки в последните 20 км и с предимството на Симънс, британците се появиха сред малкото нации, които все още търсят победата. Но италианецът Мартинели в крайна сметка се измъкна.

До последната верига 50-те секунди предимство на Симънс изглеждаха достатъчно добри за победата.

След това, Мартинели също изглеждаше все по-сигурен на второ място, със сънародника Джанмарко Гарофоли и холандски ездач, които скочиха напред в опит да си оспорват бронза помежду си.

Когато и слънцето, и финалната линия се появиха, Симънс имаше достатъчно време да спечели победата си. Зад него Мартинели също не беше тормозен. Това просто остави бронза за оспорване, като Шефийлд добави заслужен втори медал за американците от спринта на четирима.

От британските ездачи, които бяха работили добре през целия ден, Лео Хейтър беше най-добре класиран, идвайки на 15-о място.