Кой ще успее на Tour de Yorkshire този уикенд?

Съдържание:

Колоездачът разглежда мъжете и жените, които има вероятност да се издигнат до върха в собствената страна на Бог

Състезанията Tour de Yorkshire за мъже и жени започват този четвъртък, като и двете събития тръгват от малкия пазарен град Бевърли на път за Донкастър за финала на етапа.

За мъжете това ще бъде първият от четирите тестови етапа с два дни, предназначени за бързите мъже, и два дни безмилостно катерене, за да се вземе решение за общото класиране.

От особено значение за състезанието при мъжете ще бъде Етап 2 до Икли и Етап 4 до Лийдс. На втория ден от състезанието, TdY ще види първия си финал на върха на 1,8 км, 8,2% Cote de Cow и Calf.

Ден четвърти след това ще поеме ролята на „Кралицата на етапа“с не по-малко от шест категоризирани изкачвания в рамките на 189,5 км. От тях ще бъде Cote de Park Rash, 2,2 км изкачване при 10,5% с две секции от 20%.

Това ще бъде и първата година, в която жените се справят с повече от един ден състезания, като форматът е разширен до два етапа за 2018 г.

Подобно на мъжете, женският пелотон също ще има трудната задача да завърши на върха на Cote de Cow и Calf, което трябва да реши общия победител в състезанието.

Разширяващото се състезание при жените също ще бъде присъединено от паритет в заплащането, тъй като и мъжете, и жените ще получават еднакви парични награди.

Тестовият паркур ще подхожда на избран брой ездачи и общият победител в двете състезания без съмнение ще бъде опитен състезател, способен да се катери, но също така и умен в запазването на енергията си до подходящия момент.

По-долу Cyclist разглежда кои състезатели да очакват да се справят добре в обиколката на Йоркшир за мъже и жени този уикенд.

Greg Van Avermaet (BMC Racing)

Образ
Образ

Шампионът от Париж-Рубе за 2017 г. е преобладаващ фаворит да вземе общата титла тази неделя в Лийдс. Той може да се катери, може да спринтира, може да се бори за позиция, той може да направи всичко.

Постоянните тестове за катерене трябва да отговарят на възможностите на Van Avermaet с дължини и наклони, които не са много различни от Ардените и Фландрия, части от света, в които белгиецът процъфтява.

Въпреки че имаше тиха пролет без победи, той беше в края на всяка класика и би трябвало да носи форма в Йоркшир.

Ако успее да оцелее на Cote de Cow и Calf, тогава очаквайте от него да бъде един от основните аниматори на състезанието, идвайки на Етап 4, докато се стреми да подобри седмото си общо място в Tour de Yorkshire 2015.

Очаквайте 32-годишният да предприеме атаки на последните две изкачвания на състезанието - Cote de Greenhow Hill и Cote de Otley Chevin - ако не за себе си, то може би за някой от съотборниците си.

Марк Кавендиш (Данни за размери)

Образ
Образ

Докато Марк Кавендиш няма да се състезава за общата победа, повечето погледи върху състезанието ще бъдат насочени към това как Manxman се завръща след продължителното си прекъсване поради контузия.

Три последователни катастрофи на обиколката на Абу Даби, Тирено-Адриатико и Милано-Сан Ремо направиха едно откриване на сезона за забравяне.

И все пак 30-кратният победител в етапите на Тур дьо Франс ще се надява да се върне в Йоркшир, докато се прицелва в етапи 1 и 3, по-равни маршрути, предназначени за бързите мъже.

Основната конкуренция ще бъде в лицето на Bryan Coquard (Vital Concept), Kristoffer Halvorsen (Team Sky) и Adam Blythe (Aqua Blue Sport), но Cavendish трябва да има своята мярка.

Докато формата му е неизвестна, класата му е гарантирана. Дайте на Кавендиш и най-слабото дъх на сценична победа и по-често той я изтръгва от хватката на съперника.

Освен себе си, Кавендиш ще язди в подкрепа на своя съотборник от Dimension Data Серж Пауелс, който ще се състезава като защитаващ шампиона.

Том Пидкок (Отбор GB)

Образ
Образ

Младата сензация в циклокроса остана донякъде презряна, когато Team Wiggins беше пропуснат като заместващ знак в полза на Vitus Pro Cycling и Holdwsorth Pro Cycling. Пидкок, сред мнозина, вярваше, че младият екип за разработка е спечелил правото на повикване.

За щастие, йоркширецът получи втори шанс с включване в отбора на Великобритания, който ще включва също търговския му съотборник Габриел Кълай и завършилия на подиума Милано-Сан Ремо Бен Суифт.

Мога да кажа, че е много малко вероятно 18-годишният младеж да не успее да оспори общата победа в неделя в Лийдс, но няма да е много изненада, ако предизвика разстройство.

Неговият силен характер подхожда на острите изкачвания по маршрута, така че е просто въпрос дали може да се мери с класата на ездачи като Ван Авермат.

Ще бъде интересно да видим как младото „чудо“се справя със състезания срещу BMC Racing и Team Sky и дали може да диктува собственото си състезание или е оставен да се храни с отпадъци от по-големите и по-лоши отбори наоколо него.

Jonathan Hivert (Direct Energie)

Образ
Образ

Френските състезатели са осигурили класиране на подиума във всяко издание на Tour de Yorkshire. През 2016 г. те дори успяха да вземат обща победа с Томас Фоклер и трети с Антъни Тургис.

Миналата година беше ред на хитрия ветеран Джонатан Хиверт, който зае трето място зад дуото на Dimension Data Серж Пауелс и Омар Фрайле.

Досега този сезон Hivert има пет победи, включително еднодневната Tour du Finistere пред Romain Bardet (AG2R La Mondiale) и етап от Париж-Ница. Тази форма беше доста впечатляваща.

Очаквайте Hivert да бъде там или някъде през четирите дни на състезанието и тихо да си проправя път нагоре в генералното класиране, докато състезанието тече.

Към Hivert също ще се присъедини Sylvain Chavanel, който ще сложи край на своята 19-годишна кариера по-късно този сезон. На 38 години Шаванел е преминал най-доброто от себе си, но това не го спира да атакува, това е в природата му.

Шантал Блаак (Boels-Dolmans)

Образ
Образ

Точно след победата в Amstel Gold Race, световната шампионка в шосейното състезание Шантал Блаак ще участва в женската обиколка на Йоркшир като един от фаворитите за победа.

Отсъствието на Ана Ван Дер Брегген и Лизи Дейнян изглежда не е повод за безпокойство за холандския отбор, чиято сила в дълбочина и господство в расата често са плашещи.

Ако не Блаак, отборът ще може да разчита на ветерана американска състезателка Меган Гуарние.

И двамата ездачи са силни на стръмни наклони и са доказали с миналите си палмари, че са повече от способни да спечелят най-големите състезания в света.

Завършването на върха на Етап 2 до Илкли трябва да даде на Blaak и Guarnier перфектната стартова площадка за тилт на етапа и обща победа.

Хана Барнс (Canyon-SRAM)

Образ
Образ

Хана Барнс бавно напредва. 24-годишният играч имаше успешен сезон през 2017 г. и продължи почти същото през 2018 г.

По-голямата от сестрите Барнс сега се съсредоточава върху женската обиколка на Йоркшир и представлява най-добрия шанс за успех на родната публика.

Два етапа и общото в Ciclista Valenciana през февруари доведоха до успех в сезона й, а шестото място в Gent-Wevelgem я постави право в микса.

Тя ще бъде допълнително мотивирана да се представя на родна земя и ще има силен екип около себе си, който да подкрепя кандидатурата й за слава.

Големият въпрос ще бъде дали Барнс ще остане в микса на етап 2, когато пелотонът завърши на върха на кравата и телето.