Тур дьо Франс: Тръгвам късно

Съдържание:

Нека Grand Tours се решава с последното завъртане на педалите, казва Феликс Лоу от Eurosport

Казват, че отличителната черта на най-добрите футболни отбори е способността им да вкарват гол на победител в промененото време. Е, Винченцо Нибали постигна еквивалент на колоезденето в Giro d’Italia през май, осигурявайки си невероятна победа с практически последния удар в играта, така да се каже. Отборът на Нибали в Астана има известна форма тук: Фабио Ару направи подобно късно шоу, за да спечели Вуелта 2015 на предпоследния етап миналия септември.

И двете състезания бяха спечелени с 50 секунди. Всъщност най-голямата печалба на Вуелта през последните пет години е само с четири секунди по-голяма от най-малката в Обиколката – когато Крис Фрум отказа Наиро Кинтана със 72 секунди миналия юли (което ясно говори нещо за шаблонния характер на Обиколката). Погледнете назад в историята и ще видите, че във Вуелта е имало толкова победи в последния ден, колкото и в другите две големи обиколки заедно.

Що се отнася до Giro, докато трима различни състезатели държаха водачеството през последните четири дни на тазгодишната Corsa Rosa, наскоро завършеното 99-то издание не беше толкова зашеметяващо, колкото почти 12-часовата победа на Ryder Hesjedal през 2012 г., когато надмина Хоаким Родригес в последния ден на часовника в Милано.

Едва вторият човек, спечелил Джиро при последното хвърляне на заровете, канадецът последва в гумите с помощта на хеликоптер на Франческо Мозер, който разби французина Лоран Финьон на часовника във финалния етап назад през 1984 г.

Горкият, горкият Финьон – да загубиш една Гранд обиколка на заключителния TT е достатъчно лошо, но пет години по-късно светкавицата удари отново, когато трите лостове на Грег Лемонд се оказаха с осем секунди по-аеродинамични от френска конска опашка на Шанз-Елизе.

Върнете се в 1968 г. и холандецът Ян Янсен изпълни двуколесно грабване на шапка в стил Индиана Джоунс, като спечели Етап 22b (ветровито изпитание на часовника на велодрома във Винсен), за да вземе жълтата фланелка от раменете на белгиеца Херман van Springel, който седеше на 16-секунден буфер след сутрешния етап 22a.

Janssen не беше първият, който спечели Обиколката, без нито веднъж да върти педалите в жълто. Превъртете още 21 години назад до малко вероятната победа на злословения дебютант Жан Робик, който атакува на последния етап до Париж, за да осъди лидера за една нощ Пиер Брамбила на 13-минутно люлеене на върха в класирането.

Gnomish Robic – мъж херувим като гаргойл, чиято анахронична склонност към шлемовете му спечели прякора Old Leatherhead – дистанцира болна Брамбила при единственото изкачване за деня. След като обещал на новата си съпруга жълта фланелка като сватбен подарък, Робич изградил съюз (твърди се чрез подкуп от 100 000 франка) с друг избягал Едуард Фашлейтнер (овчар по професия, който разговарял с кучето си всяка вечер по телефона).

Накратко: Robic и Fachleitner заеха първите две стъпки на финалния подиум, а Brambilla падна до трето. Италианецът – известен мазохист, който се удряше с помпата си или изпразваше бидоните си за наказание – беше толкова отвратен, че зарови колелото си в дъното на градината си.

По време на писането, Обиколката 2016 все още не е започнала от Мон-Сен-Мишел за началния етап. Може би това ще бъде близко състезание, но като се има предвид естеството на това, което сега е последен етап на шествие до Париж, е малко вероятно някога да видим друг толкова дързък показ като този на Робич.

Попитан по-късно от колегата си колоездач Андре Брюле защо е заровил велосипеда си, Брамбила се пошегува, че колелата са с дървени джанти и той иска да отгледа тополи. „Също така добре, че не си засадил и бутилката си с вода“, отвърна Брюле, „иначе щеше да направиш аптека.“

Сега бих завършил с друга футболна аналогия – но както знаем, в красивата игра няма допинг, нали?